6 błędów w poszukiwaniu pracy

6 najczęstszych błędów w poszukiwaniu pracy, które popełniasz!

Lipiec 18th, 2017 Posted by proces rekrutacji 0 thoughts on “6 najczęstszych błędów w poszukiwaniu pracy, które popełniasz!”

Jakich błędów w poszukiwaniu pracy najlepiej unikać? Co powoduje, że te błędy w ogóle się pojawiają? Najczęściej zaczynamy szukać pracy, gdy coś nas wkurza, nudzi się nam obecna praca, chcemy czegoś innego, niż obecna firma, czy stanowisko może nam dać, lub dostaniemy nagle w twarz ofertą, która wydaje się idealna. Co powoduje, że szukamy? Impuls? Emocje, które nam towarzyszą? Nuda? Przypadek?  Szukając pierwszej pracy często powodem jest chęć zdobycia dodatkowych funduszy, konieczność odrobienia obowiązkowych praktyk zawodowych, czy po prostu zdobycie pierwszego doświadczenia. Praca jest miejscem, w którym spędzamy ogromną ilość naszego czasu. 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu i tak przez cały rok z niewielkimi przerwami. To na prawdę sporo! Dlaczego więcej uwagi przykładamy do tego, jakie ubranie kupić, którą książkę przeczytać najpierw, niż na szukanie odpowiedniej dla nas pracy.

Jeżeli pomyślałeś o tym, że to już czas rozpocząć poszukiwania najpierw poświęć trochę czasu sobie. Zastanów się nad tym, czy to rzeczywiście moment na zmianę pracy. Może wystarczy dokonać paru usprawnień w miejscu, w którym jesteś teraz? Jeżeli jednak jesteś całkowicie pewny, że to odpowiedni moment przygotuj się odpowiednio, dzięki czemu zmniejszysz szansę na popełnienie błędów podczas procesu procesu poszukiwań.

Jakich błędów w poszukiwaniu pracy należy się wystrzegać? Co może oddalić Cię od otrzymania wymarzonej pracy?


#1 Nie masz celu, wiec aplikujesz na wszystkie pozycje, które wpadną Ci w ręce.

Zaaplikuję tu i tu i wszędzie! Ktoś w końcu mnie przyjmie, prawda?

Więcej, nie zawsze znaczy lepiej. Aplikowanie w ciemno, bo oferta wydaje się całkiem fajna raczej nie zapewni Ci ciekawej pracy, o której marzysz. Jaki jest Twój cel zawodowy? Podjęcie jakiej pracy przybliży Cię do realizacji tego celu? Nie potrafisz odpowiedzieć sobie na to pytanie? Zatrzymaj się i zacznij od dowiedzenia się, czego właściwie szukasz. Często poszukując pracy wpadamy w pułapkę. Szukamy na oślep, czegoś co na ten moment wydaje się całkiem fajne i przystępne. Bez konkretnego planu i celu. Zaczynamy od tych ofert, które bardziej nas interesują, ale później w miarę upływu czasu nasze kryteria przestają być takie istotne. Nagle wysyłamy CV w miejsca, które spełniają minimalne oczekiwania, lub mamy przeświadczenie, że mogą nas przyjąć. Nie zastanawiamy się nad tym, co będziemy tam robić, czy to jest to, czego rzeczywiście chcemy. Potem zastanawiasz się, dlaczego nikt się jeszcze nie odezwał, albo dzwoni pani rekruter z firmy XYZ, a Twój mózg wyłączył się i przeżywasz wewnętrzną panikę, bo nie możesz sobie za nic przypomnieć, czy rzeczywiście wysłałeś tam CV, czy Pani się pomyliła.

 #2 Nie wiesz nic o sobie i udajesz kogoś innego.

No dobra, ale co ja tak na prawdę potrafię? Co ja mam o sobie powiedzieć?

CV przeszło pierwszą podstawową selekcję, a Ty właśnie umówiłeś się na rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdzasz w internecie przykładowe pytania i widzisz: “Jakie są Twoje mocne strony?”. Na chwilę zamierasz, a następnie szybko otwierasz przeglądarkę i wyszukujesz, co powinieneś odpowiedzieć. Jakie mocne strony dadzą Ci zatrudnienie? A może otwierasz ofertę i już wiesz, co powinieneś powiedzieć? Skoro jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, pokażesz wymagania, które wypisali, jako swoje mocne strony. Komunikatywny? Pewnie, że jesteś komunikatywny! Tylko pamiętaj, że wkładasz się tym sposobem w ramkę, którą sam sobie tworzysz. Rekruter zadaje te pytanie na rozmowie, a Ty nerwowo odtwarzasz w głowie, co wczoraj sprawdzałeś i wyduszasz odpowiedzi na jednym wydechu. Podczas poszukiwania pracy kłamstwem i omijaniem prawdy szkodzisz nie tylko potencjalnemu pracodawcy, ale przede wszystkim sobie.

Dodatkowo nie każdy musi lubić pracę w takich samych warunkach. Jednym będzie odpowiadała praca w warunkach korporacyjnych, dla innych takie środowisko będzie zupełnie niemożliwe do pracy. Dla jednych samodzielna praca z kanapy w domu będzie idealnym rozwiązaniem, dla innych ta kanapa będzie dobra tylko przez pierwsze dwa dni. Każdy z nas jest zupełnie inny, ma inne potrzeby i preferencje. To jest całkowicie naturalne i tak będzie zawsze. Jeżeli zastanowisz się nad tym wcześniej i pomyślisz, jakich warunków potrzebujesz do efektywnej pracy, unikniesz takich sytuacji, a przynajmniej będziesz na nie znacznie lepiej przygotowany.

#3 Wysyłasz wszędzie dokładnie takie samo CV pisane na kolanie.

CV to tylko dokument, nie będę go przecież robić od nowa, gdy aplikuje w inne miejsca. 

Tworzysz CV na szybko w jeden wieczór, lub dodajesz do ostatniego CV najnowszą pozycję, tak żeby jak najszybciej je wysłać do potencjalnego pracodawcy. Potem ten sam dokument wysyłasz w każde inne miejsce, które wpadnie Ci w oczy, bo jest już gotowy. Pamiętaj, że oferty pracy różnią się między sobą. Czym? Najczęściej pracodawcą, wymaganiami, branżą, opisem stanowiska, obowiązkami, wielkością firmy. Dlatego też Twoje CV powinno odpowiadać na potrzeby konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz. Nie chodzi o to, aby tworzyć CV od podstaw za każdym razem, gdy aplikujesz, ale żeby sprytnie stworzyć treści, za pomocą których później podkreślasz to, co jest w Tobie najmocniejsze w kontekście danego stanowiska.

 #4 Szukasz pracy tylko na największych portalach ogłoszeniowych lub czekasz aż praca znajdzie Cię sama.

Przecież, jak ktoś chce znaleźć pracownika na pewno ma ogłoszenie na dużych serwisach! A ja sobie posiedzę i poczekam aż ktoś mnie tutaj znajdzie. 

Skuteczne poszukiwanie wymarzonej pracy często wymaga nieco więcej zachodu, niż przejrzenie tablicy z ogłoszeniami i czekanie, aż ktoś się Tobą zainteresuje. Oferty przeglądasz raz, może dwa razy na miesiąc? Wysyłasz jedno CV, maksymalnie dwa? Prawdopodobnie omijasz wszystkie możliwości, które mogą przybliżyć Cię do znalezienia pracy. Nie marudź więc, że w tym kraju nie ma dla Ciebie pracy, ofert, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom, nikt się do Ciebie nie odzywa, lub nikt nie chce mi dać pracy. Najpierw przyłóż się do poszukiwań. Czekając, aż ktoś zapuka do nas z idealną ofertą pracy, podczas gdy my będziemy siedzieć na kanapie z pilotem w dłoni jest dość mało prawdopodobną możliwością. Aktywne poszukiwania zwiększają Twoje szanse!

 #5 Wierzysz w złotą receptę na sukces i stosujesz ją na zasadzie kopiuj-wklej.

Bo ten Pan/ta Pani powiedział, że to zadziała za każdym razem.

Niezależnie od tego, jak bardzo byśmy tego chcieli nie ma złotej recepty na szukanie pracy, która zawsze się sprawdza. Napiszesz to i to, powiesz tamto i wszystkie drzwi stoją przed Tobą otworem! Nie mój drogi, to nie działa w ten sposób. Dlaczego? Ponieważ każdy człowiek jest inny. I nie chodzi tu tylko o Ciebie. Każdy rekruter, pracodawca, manager, pozostali kandydaci na stanowisko, o które się ubiegasz również będą zawsze inni. Oczywiście są pewne zasady, którymi warto się kierować podczas poszukiwań, czy procesu rekrutacji, ale musisz pamiętać o tym, że każdą taką zasadę musisz dostosować jeszcze do siebie.

#6 Nie traktujesz szukania pracy na serio.

To tylko szukanie pracy, nikt mnie tu nie zna.

Szukanie pracy w dużym stopniu pokazuje pracodawcy, jak będziesz ją później wykonywać. Zawsze zachowuj się kulturalnie i traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być potraktowany. Kłamstwa, spóźnienia, błędy w dokumentach i korespondencji nie potwierdzą tego, że skupiasz się na szczegółach. Niestety przypadki, w których kandydat nie pojawia się na spotkaniu bez uprzedzenia, nie odbiera telefonu mimo, że jest umówiony na konkretną godzinę, spóźnia się, nie wykazuje zasad dobrej kultury, czy wręcz nie wie o jakim stanowisku mowa są częste. Sytuacja życiowa, lub kwestie niezależne od Ciebie? Rekrutujący też jest człowiekiem, wystarczy zachować się w porządku i poinformować o zaistniałej sytuacji. Oczywiście podczas poszukiwania pracy może się zdarzyć, że trafisz na podobne zachowania ze strony osoby rekrutacyjnej. Pamiętaj jednak, żeby niezależnie od sytuacji zachować się w porządku. Dla własnego sumienia, ale też własnego interesu. Świat jest mały i nie wkluczone, że za jakiś czas spotkacie się ponownie.

 Popełnianie błędów w poszukiwaniu pracy i wyborze odpowiedniej oferty pracy może zdarzyś się każdemu. Możesz jednak zmniejszyć prawdopodobieńśtwo ich wystąpienia przez odpowiednie przygotowanie. Aby ułatwić Ci to zadanie stworzyłam krótki poradnik wraz z ćwiczeniami, który pomoże Ci odpowiednio przygotować się do tego procesu i pokaże od czego w ogóle warto zacząć.

Pobierz poradnik tutaj:

Przygotuj się, aby szukać pracy skutecznie!

Tags: ,