Szukanie pracy idzie jak po grudzie? I co teraz?

Szukanie pracy idzie jak po grudzie? I co teraz?

Szukanie pracy idzie jak po grudzie? I co teraz? 900 700 Kasia Jackowska

Wydawałoby się, że szukanie pracy to takie nic. No bo co to za filozofia? Otwierasz portal z ogłoszeniami i wyszukujesz interesującą Cię ofertę. Fajna? Super. Wysyłasz CV, idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i dostajesz pracę. Czasem nawet tego nie potrzebujesz, bo rekruter wysyła Ci zaproszenie na LinkedIn (o ile go masz) i proponuje Ci pracę. Czy jednak w rzeczywistości sprawa też wygląda tak pięknie? Z każdej strony słyszysz pewnie o rynku pracownika i zastanawiasz się, gdzie on jest? 

No właśnie, tu zaczynają się schody. Bo teoria teorią, ale jeżeli funkcjonuje już jakiś czas na rynku pracy, to wiesz, że nie zawsze jest tak pięknie i prosto. Na przykład, co jeżeli nie wiesz, czego szukasz? A może chcesz robić już coś nieco innego albo po prostu nazwy stanowisk wprowadzają w błąd? A co jeżeli aplikujesz i nadal nie masz pracy? Czy to kwestia Twojego CV? A może nie idzie Ci na rozmowach? Zaczynasz się stresować. Przecież każdy szuka pracy i to na pewno tylko Tobie tak źle idzie. Otóż nie. Zawsze powtarzam, że szukanie pracy nie jest umiejętnością, z którą się rodzimy. Musimy się tego nauczyć i doskonalić tę umiejętność. 

Nie masz wpływu na wszystko

Ważnym aspektem szukania pracy jest zrozumienie, że nie masz wpływu na wszystko. Czasem, gdy aplikujemy do pracy po prostu miejsce lub stanowisko, nie są dla nas. Czasem to kwestia tego, że nie dogadalibyśmy się z osobami w zespole. I to jest OK. Po to właśnie proces rekrutacji, aby dobrać odpowiednie miejsce dla Ciebie, ale też odpowiedniego człowieka, który będzie efektywnie pracował i przynosił korzyści ekonomiczne firmie. Pośrednio lub bezpośrednio. Zastanów się. Gdybyś miał swoją firmę i część pracy musiałbyś oddać komuś innemu – czego byś od niego oczekiwał? Tego, żeby przynosił Ci korzyści, zwiększał szanse na większe wyniki finansowe razem z innymi osobami, które już zatrudniłeś.

Dbaj o to, na co masz wpływ
Są jednak takie rzeczy, na które zdecydowanie masz wpływ. A jesteś to przede wszystkim Ty sam. To, co robisz, jak piszesz, jak się zachowujesz, jak przygotowałeś się do procesu. I to, czy potrafisz uczyć się na błędach. Bo wiesz? Błędy się zdarzają i będą się zdarzać. Nawet gdy w grę wchodzi szukanie pracy. W końcu jesteśmy tylko ludźmi. Ważne jest jednak to, co z tym robisz dalej.
Na co masz wpływ?
Na swoje zachowanie i reakcje. To, w jaki sposób odnosisz się do innych ludzi, jak zachowujesz się podczas rozmowy z rekruterem, co mówisz. 
Na to, w jaki sposób przygotowałeś się do procesu – zarówno siebie samego, Twoje dokumenty aplikacyjne, to, jak prezentujesz się podczas rozmowy, czy jak wyglądają Twoje profile w Social Mediach.
Co możesz zrobić, gdy szukanie pracy Ci nie idzie?
Przede wszystkim znajdź swoje tak zwane „wąskie gardło”, czyli miejsce w całym tym procesie, które Cię zawodzi i blokuje przed osiąganiem lepszych wyników. Pamiętaj jednak, żeby dać sobie czas, zanim zaczniesz szukać winowajców takiego, a nie innego stanu rzeczy. Jeżeli wczoraj wysłałam aplikację, do tej pory nie masz jeszcze odpowiedzi i zaczynasz panikować – uspokój się. Napij się meliski i może poszukaj sobie jeszcze jakichś ciekawych ofert. Szukanie pracy, to proces, który wymaga cierpliwości, więc uzbrój się w nią. Jeżeli to nie przypływ chwilowej paniki, na drugi dzień po wysłaniu CV zadaj sobie kilka pytań: W którym miejscu pojawia się problem? Nie wiesz, gdzie wysłać aplikacje? Gdzie szukać pracy? Wysyłasz CV i nie dostajesz odpowiedzi? Może nie przechodzisz przez rozmowę kwalifikacyjną? Chcesz, ale się boisz i w sumie to nie zacząłeś szukać? A może jest to zupełnie inny moment? Przeanalizuj ostatnio wysłane aplikacje i zastanów się, gdzie pojawiły się największe trudności. Pobaw się w detektywa i spróbuj dotrzeć do sedna sprawy.
OK. Wiem, co nie działa. I co teraz?

Gdy wiesz, już co jest Twoim wąskim gardłem, zastanów się, w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić. Szukaj rozwiązań! I nie, wysłanie większej ilości CV nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Czasem problem będzie leżeć po prostu w zupełnie innym miejscu. Jeżeli sam masz trudności z tym, żeby znaleźć rozwiązanie zawsze możesz wspomóc się osobami z Twojego otoczenia lub takimi, które poszukiwaniem pracy zajmują się profesjonalnie. Gdy znajdziesz rozwiązanie – wprowadź je w życie i sprawdź, czy teraz się uda. Nie? To zacznij jeszcze raz! 

Inspiracje rozwiązań

Są takie trudności przy szukaniu pracy, które wiem z doświadczenia swoich klientów i znajomych, zdarzają się często. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci poradzić sobie z nimi sprawnie.  

Wysyłam CV i nie dostaje żadnych odpowiedzi

Zerknij na swoje CV jeszcze raz lub oddaj je do feedbacku. Poszukaj niespójności w treści, literówek, błędów ortograficznych. Może to kwestia chaotyczności danych lub braku informacji, które aplikując na daną pozycję, powinieneś podkreślić? Porównaj treść swojego CV z tym, czego pracodawca oczekuje na danym stanowisku. Czy dostosowałeś CV do danego ogłoszenia? Wejdź w buty pracodawcy/rekrutera. Czy Ty sam na jego miejscu zaprosiłbyś siebie na rozmowę, mając przed sobą tylko te CV? Czy łapiesz uwagę czytelnika? OK. CV to tylko papier (czy tam dokument elektroniczny). Powinien jednak zawierać „to coś”, co pozwoli Ci złapać uwagę odbiorcy w odniesieniu do pozycji, na którą aplikujesz. 

Przychodzę na rozmowę kwalifikacyjną i … nic z tego

Przypomnij sobie ostatnią rozmowę, w które brałeś udział. Jakie pytania padały? Jakie odpowiedzi z Twojej strony? Wypisz sobie wszystko, co mogło być problematyczne, co Cię zaskoczyło. Zastanów się nad tym, co możesz zmienić w przyszłości, żeby uniknąć takich sytuacji. A może po prostu poćwicz przed kolejną rozmową? Zastanów się też, jak rozmawiało Ci się z rekruterem i Twoim potencjalnym managerem. Pamiętaj – to, że nie przeszedłeś rozmowy rekrutacyjnej, nie musi oznaczać braki w Twoich kompetencjach. Czasem będzie to po prostu kwestia niedopasowania do kultury firmy, czy zespołu. 

Wysłałeś milion CV i szczerze nie pamiętasz już nawet gdzie, ile i z jakim wynikiem

Aby w ogóle wiedzieć, jak idzie Ci szukanie pracy, koniecznie zapisuj, gdzie aplikujesz! Bez tego trudno będzie Ci nawet ocenić, jak Ci idzie! Poza tym, gdzie i kiedy wysłałeś CV, dopisz tam najważniejsze rzeczy, które mogą być przydatne, gdy dojdzie do rozmowy. Albo, gdy rekruter zaskoczy Cię telefonem. 

 Trudności w poszukiwaniu pracy

Szukanie pracy może przebiegać bezproblemowo i po tygodniu możemy już znaleźć się w nowej pracy. Czasem jednak pojawić mogą się trudności. I nie oznacza to bynajmniej, że coś jest z Tobą nie tak! To całkowicie normalne. Najważniejsze jest to, w jaki sposób poradzisz sobie z tymi trudnościami i czy będziesz uczyć się na własnych błędach. Czasem w przypadku, gdy szukamy pracy już długo, a efektów nie widać, może dopaść nas zniechęcenie, a z naszą motywacją może być kiepsko. Jeżeli czujesz, że tak jest, zrób sobie chwilę przerwy i staraj się myśleć o czymś zupełnie innym. Wracając do poszukiwań, zacznij od tego, żeby zbadać swoją sytuację oraz zastanowić się co i dlaczego nie działa. Następnie znajdź rozwiązanie i wdróż je w życia. Pamiętaj też, że nie musisz być z tym sam! Poproś o pomoc kogoś bliskiego lub konsultanta kariery, który pomoże Ci znaleźć rozwiązanie. 

Czujesz, że utknąłeś w swoich poszukiwaniach pracy? Napisz do mnie.
Nie wiesz, od czego zacząć szukanie pracy? Sprawdź w artykule Poszukiwanie pracy – od czego zacząć? oraz 6 zasad na skuteczne poszukiwanie pracy
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności