6 zasad na skuteczne poszukiwanie pracy

6 zasad na skuteczne poszukiwanie pracy

6 zasad na skuteczne poszukiwanie pracy 900 700 Kasia Jackowska
Skuteczne poszukiwanie pracy jest możliwe przede wszystkim, gdy masz do tego odpowiednie nastawienie i postawy, które w tym pomagają. Cierpliwość, zaangażowanie, poszukiwanie rozwiązań i odrobina optymizmu będą zdecydowanie ważne w całym procesie. Nie zniechęcaj się, gdy coś nie pójdzie po Twojej myśli. Zastanów się, co było tego powodem i wyciągnij wnioski na przyszłość. Warto, aby praca była dla Ciebie rzeczywiście dobrze dopasowana i do tego powinieneś też dążyć. W tym artykule znajdziesz kilka zasad, które będą przydatne dla Ciebie podczas poszukiwań pracy.

1. Traktuj poszukiwanie pracy poważnie
To, w jaki sposób szukasz pracy, w dużym stopniu pokaże pracodawcy, w jaki sposób będziesz wykonywać swoją pracę. Spóźnianie się, nie odbieranie telefonów, nie pokazywanie się na rozmowie, odbieranie telefonów podczas rozmowy, czy nie pamiętanie, na jakie oferty aplikujemy, naprawdę nie pokazuje nas z dobrej strony. Kontaktując się z osobą rekrutującą, zadbaj o treść wiadomości, sprawdzając je dwa razy. Błędy ortograficzne, literówki, czy odpowiedzi prosto z messengera zawierające mniej więcej słowa „jestem zainteresowany”, lub „jaka stawka?” są niestety na porządku dziennym.
2. Bądź przygotowany
Odpowiednie przygotowanie do procesu poszukiwania pomoże Ci znacznie lepiej przejść przez proces rekrutacji. Jesteś wtedy spokojniejszy, wiesz, co powinieneś zrobić, nie pomijasz istotnych informacji i działasz w zgodzie z samym sobą. O tym, jak się przygotować przeczytasz w artykule: „Poszukiwanie pracy – od czego zacząć?”. Pamiętaj również o tym, żeby sprawdzić informacje o pracodawcy, do którego wysyłasz zgłoszenie. Nie w momencie, gdy już zaprasza Cię na rozmowę, ale wcześniej. Jak możesz rozważać pracę u kogoś, o kim zupełnie nic nie wiesz?
Pamiętaj, że przygotowanie obejmuje również Ciebie. To, czego chcesz i czego nie chcesz. Nie oczekuj znalezienia pracy idealnej, bo takiej nie ma. Bądź elastyczny, ale też pamiętaj, żeby skupić się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Znajdź pracę idealnie dopasowaną do Ciebie, Twojego życia i potrzeb. Wyznacz sobie kryteria, które koniecznie muszą być spełnione, takie, których kategorycznie nie chcesz, ale również takie, które jesteś w stanie odpuścić. Czasem znalezienie świetnej pracy będzie polegać również na sztuce kompromisu. Musisz więc wiedzieć, co jesteś w stanie odpuścić, a czego nie.
3. Bądź proaktywny i szukaj rozwiązań
Nic nie wydarzy się bez Twojego udziału. Jeżeli chcesz znaleźć wymarzoną pracę, weź odpowiedzialność za jej poszukiwanie. Nie zwalaj winy na czas, innych i myśl rozwiązaniami. Zdarza się, że dostaje się pracę w tydzień, ale czasem skuteczne poszukiwanie pracy będzie wymagać więcej czasu i wysiłku. Być może warto poszukać innych możliwości? A może zupełnie Ci nie idzie? Zastanów się, co może być tego powodem. Przeanalizuj aplikacje, które wysłałeś do tej, procesy, które masz już za sobą. Zastanów się, co mogło pójść nie tak? Na którym etapie utknąłeś? I przede wszystkim, co Ty możesz z tym zrobić? Pamiętaj, że nie na wszystko masz wpływ – swoją energię kieruj więc w tę stronę, która rzeczywiście przyniesie Ci wymierne rezultaty.
4. Zapisuj potrzebne informacje i sprawdzaj swoje wyniki
Szukając pracy aktywnie, często przeglądasz wiele ogłoszeń, kontaktujesz się z różnymi ludźmi, aplikujesz w wiele miejsc. Pamiętaj, aby spisywać te informacje. Dlaczego? Pozwoli Ci to na bieżąco sprawdzać Twoje postępy oraz wprowadzać zmiany, jeżeli jest to konieczne. Dodatkowo zapisując informacje na temat wysłanych aplikacji, nawet jeżeli zapomnisz, czego dokładnie dotyczyła oferta – szybko będziesz mógł sobie to przypomnieć.
5. Dbaj o relacje i traktuj innych tak, jak Ty chciałbyś być traktowany
Osoby, które spotykamy na naszej drodze, mogą nam bardzo pomóc podczas procesu rekrutacji. Wyrażaj się pozytywnie, bądź słowny i informuj, gdy plan się zmienia. Odpisuj na wiadomości – nawet jeżeli wymagają one jedynie potwierdzenia, czy wysłania podziękowania. Nawet nie wiesz, jak mało osób zadaje sobie trud, żeby potwierdzić obecność na spotkaniu! A to naprawdę jest bardzo mile widziane.
Pamiętaj, że tu nie panuje zasada oko za oko, ząb za ząb”! To, że masz kiepskie doświadczenia z rekruterami, którzy nie dzwonili, nie dawali feedbacku, czy byli opryskliwi, to przykre. Nie oznacza to jednak, że daje Ci prawo do traktowania innych w ten sposób. Pamiętaj, aby traktować innych w taki sposób, w jaki Ty chciałbyś być traktowany. Niezależnie od tego, czy jest to Twój były lub obecny pracodawca, rekruter, z którym się kontaktujesz, współpracownicy, ochroniarz, osoba na recepcji, czy Pani sprzątająca. Pokaż, że jesteś osobą, z którą chce się współpracować, odnoszącą się do wszystkich z szacunkiem.
6. Bądź autentyczny, bądź sobą 
Poszukiwanie pracy to nie konkurs, tu nie ma wygranych i przegranych. Zarówno Ty, jak i pracodawca szukacie odpowiedniego dopasowania. Ty chcesz, aby Twoja nowa praca spełniła Twoje oczekiwania (finansowe, możliwości rozwoju, relacje z pracownikami, wykonywane obowiązki). Twój potencjalny pracodawca chce natomiast, aby jego firma osiągała coraz lepsze wyniki, a co za tym idzie, szuka osób, które będą w tym pomagały. Nie musisz więc nikogo udawać, bo nikomu nie wyjdzie to na dobre.
Pamiętaj, że skuteczne poszukiwanie pracy nie jest umiejętnością, z którą się rodzimy. Nie wchodzimy z nią również na rynek pracy, bo szkoła nas tego nie uczy. To proces, którego trzeba się nauczyć, aby nabrać sprawności i pewności siebie. Nie musisz potrafić od razu napisać oszałamiającego CV, wiedzieć, jak zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej, czy jak szukać idealnej pracy. Nie musi to jednak być proces stresujący i kojarzący się jedynie negatywnie. Wiele zależy tu od Twojego podejścia, oczekiwań, jakie stawiasz przed sobą i Twojej gotowości do nauki. I tu również popełniania błędów.
Jeżeli nie wiesz, jak robić to dobrze możesz zainspirować się ogólnodostępnymi materiałami, lub podjąć współpracę z osobą, która pomoże Ci robić to jeszcze lepiej i efektywniej. Napisz do mnie, jeżeli potrzebujesz wsparcia!
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności