Rozmowa rekrutacyjna jest elementem poszukiwań pracy, podczas którego zarówno Ty, jak i pracodawca gromadzicie niezbędne informacje na temat drugiej strony. Twoim zadaniem jest zaprezentowanie siebie z dobrej strony, jednocześnie odpowiadając sobie na pytanie – czy to jest miejsce, w którym chcę pracować? Zadaniem pracodawcy czy rekrutera na tym etapie jest natomiast odpowiedzenie sobie na pytania – czy to jest osoba, którą chcę w swojej firmie? Czy wpasuje się do zespołu? Czy posiada niezbędną wiedzę, doświadczenie, kwalifikacje i postawy, dzięki którym będzie wspólnie z pracownikami pracował na sukces firmy? Czy będzie częścią rozwiązania problemów, czy ich powodem?
Rozmowa rekrutacyjna nie jest testem, sprawdzianem, przesłuchaniem, czy wywołaniem do odpowiedzi przy tablicy. Po drugiej stronie stołu siedzi taka sama osoba, jak Ty. Ta osoba chce Cię lepiej poznać. Mało tego, Twój rozmówca też może być zestresowany, tylko potrafi już ukrywać te emocje, ponieważ przeszedł zapewne przez wiele takich rozmów i ma nieco inne obawy.
Pamiętaj, że niezależnie od wyniku rozmowy rekrutacyjnej nie ma tu przegranych i wygranych.
Sytuacja wygrany-wygrany
Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej
Twoje nastawienie
Jedną pierwszych z najważniejszych rzeczy, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do rozmowy, jest zrozumienie, że jest ona dla obu stron, a nie tylko dla pracodawcy. To pomoże Ci zbudować odpowiednie nastawienie do rozmowy.
Spójrz na to z biznesowego punktu widzenia. Pracodawca jest dla Ciebie jak potencjalny klient, z którym chcesz nawiązać współpracę i świadczyć dla niego usługi.
On musi stwierdzić, że to, co mu oferujesz, jest tym, czego potrzebuje.
A Ty, że on jest klientem, z którym rzeczywiście chcesz nawiązać długotrwałą relację i świadczyć dla niego usługi.
Dzięki takiej zmianie myślenia znacznie łatwiej będzie Ci przygotować się do rozmowy.
Znajomość siebie
Kluczem do przygotowania do rozmowy jest bardzo dobra znajomość siebie. Zarówno Twoich mocnych stron, tego, co Cię wyróżnia, wcześniejszych doświadczeń, celów zawodowych, osiągnięć i talentów.
W tym celu warto zrobić sobie przegląd zawodowy, który pomoże Ci uporządkować sobie tę wiedzę krok po kroku. Pamiętaj! Twoje osiągnięcia i mocne strony powinny być poparte konkretnymi przykładami z życia. Powinny być one jak najbardziej konkretne, tak żeby zaprezentować sytuację, a nie tylko ogóły, które tak naprawdę nie mówią nic.
Zastanów się również nad swoimi preferencjami oraz potrzebami zawodowymi. Co mam na myśli? Czego w pracy chcesz, a czego nie? Zarówno pod kątem finansowym, jak i atmosfery, kultury firmy, jej struktury, szefa i współpracowników, czy obowiązków, które miałabyś wykonywać. Zastanów się, co sprawi, że przyjmiesz ofertę, a co, że wręcz przeciwnie – odrzucisz ją?
Dzięki znajomości siebie dobrze wiesz, co możesz zaoferować Twojemu potencjalnemu pracodawcy tak, aby pomóc mu rozwiązać jego problemy i odpowiedzieć na jego potrzeby.
Znajomość firmy i pozycji
Poznaj jak najlepiej firmę, do której aplikujesz i pozycję, o którą się ubiegasz. Przejrzyj stronę internetową, upewnij się, czym firma dokładnie się zajmuje, jakie produkty i usługi świadczy, zobacz jakimi wartościami się kieruje, poszukaj artykułów na jej temat, obserwuj w Social Mediach. W jakim celu powinnaś to zrobić? Nie, nie chodzi o to, żeby recytować wykute na pamięć wartości i misję firmy, żeby pogłaskać ego rekrutującego. Chodzi o to, żeby dowiedzieć się, w jakiej firmie być może będziesz pracowała.
Przeczytaj również uważnie ofertę pracy, na którą aplikowałaś i zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie niezrozumiałe. Co Ci się podoba, a co nie? Wejdź w buty pracodawcy i zastanów się, czego oczekiwałabyś od osoby na takim stanowisku.
Pamiętaj, żeby mieć z tyłu głowy, że możesz dostać tę pracę, więc warto dowiedzieć się jak najwięcej o swoim potencjalnie nowym miejscu pracy.
Oczywiście rozmowa rekrutacyjna nie oznacza podpisania umowy! I wcale nie musisz później tej oferty przyjąć. Zrób to jednak świadomie.
Zanotuj swoje pytania
To punkt bardzo często pomijany przez kandydatów. Odpowiadają oni wtedy grzecznie “nie, nie mam żadnych pytań”. A ja jako rekruter zastanawiam się, czy jest im wszystko jedno, gdzie i w jaki sposób będą pracować, skoro nie mają żadnych pytań?
Zastanów się, jakich informacji na temat firmy, czy pozycji nie potrafisz znaleźć, a są dla Ciebie ważne? A może coś po prostu nie jest dla Ciebie jasne? Czy to rzeczywiście miejsce dla Ciebie? Czy będziesz się tam czuć dobrze? Co pomoże Ci się upewnić, że to miejsce dla Ciebie? Czy wiesz, co dokładnie będziesz robić na tym stanowisku, w jaki sposób pracować? Zapisz koniecznie wszystkie pytania, które przychodzą Ci do głowy. Na część z nich odpowiedź być może znajdziesz podczas samej rozmowy lub w momencie, gdy osoba rekrutująca opowie Ci co nieco o firmie i stanowisku. Pamiętaj, żeby być uważną i słuchać.
Twoim celem powinno być upewnienie się, czy to miejsce dla Ciebie w tym momencie.
Ćwiczenie czyni mistrza
Rozmowa rekrutacyjna jest sytuacją stresową. Ważne jest to, żeby mieć tego świadomość i odpowiednio przygotować się do procesu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i ćwiczeniu znacznie pewniej podejdziesz do rozmowy. Nie rodzimy się z umiejętnością brylowania na rozmowach – nabywamy ją.
Ale o co chodzi z tym ćwiczeniem? Mam iść gdzieś na rozmowę przed rozmową? Nie. Możesz przećwiczyć z kimś bliskim lub ze specjalistą (np. umówić się ze mną na trening rozmowy rekrutacyjnej).
Nie chodzi o to, żeby zapisać sobie odpowiedzi na “najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej” na kartce i wkuwać na pamięć. Ważne jest jednak to, żeby wcześniej się nad nimi zastanowić i omówić z kimś zaufanym.
Podsumowując…
Podczas takiej rozmowy warto, żebyś potrafiła opowiedzieć krótko o sobie, mówić o swoich mocnych stronach, sukcesach, osiągnięciach, ale również porażkach i tym, co z nich wyciągnęłaś.
Wiedząc, na jaką pozycję aplikujesz i jakich kompetencji wymaga się od kandydata na tym stanowisku, jesteś w stanie już mniej więcej poznać tematykę pytań osoby rekrutującej. Analizując (dokładnie!) swoje doświadczenia, będziesz w stanie odpowiadać na te pytania, pokazując konkretne przykłady z życie wzięte.
Zastanów się również, dlaczego chcesz pracować w tej firmie na tym stanowisku, poza aspektami finansowymi. Jest to ważne przede wszystkim dla Ciebie, Twojej motywacji, dobrego samopoczucia i spełnienia.
Znając siebie oraz firmę i ofertę, na którą aplikujesz, zastanów się, w jaki sposób możesz przyczynić się do rozwoju firmy.
Czeka Cię rozmowa? Trzymam za Ciebie kciuki! Daj koniecznie znać, jak Ci poszło 🙂
Chcesz przygotować się samodzielnie do rozmowy o pracę, ale przyda Ci się proces krok po kroku, jak zrobić to skutecznie? Sprawdź Workbook: Skuteczna rozmowa rekrutacyjna.
Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu do rozmowy o pracę? Napisz do mnie 🙂