8 zasad projektowania skutecznego CV

8 zasad projektowania skutecznego CV

8 zasad projektowania skutecznego CV 900 700 Kasia Jackowska

Skuteczne CV jest Twoją wizytówką, która pomoże Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów, ale też przygotować się do całego procesu rekrutacyjnego. Ma być przewodnikiem po Twoim doświadczeniu i umiejętnościach. Ma pokazać jak najlepiej, co czyni Cię dobrym kandydatem właśnie na tę konkretną pozycję pracy.

PRACODAWCA = KLIENT

Projektując CV, pamiętaj, że Twój potencjalny pracodawca, to Twój potencjalny klient. Twoim zadaniem jest przedstawienie siebie w formie oferty, która będzie odpowiadać jego potrzebom. Musisz jak najlepiej poznać swojego klienta, żeby wiedzieć jakie ma potrzeb, z jakimi trudnościami się mierzy i móc zaoferować mu odpowiednie rozwiązanie w postaci Twoich kompetencji oraz doświadczeń. 

Dobre CV to skuteczne CV 

Skuteczne CV to takie, które doprowadzi Cię do kolejnego etapu procesu rekrutacyjnego. Nic mniej, nic więcej. 

CV to droga do celu, a nie cel sam w sobie.

Wiele osób tak skupia się na tym, żeby zrobić piękne, idealne CV, że zapomina, że to w sumie najkrótszy etap z punktu widzenia drugiej strony, czyli osoby rekrutującej. Rekruter rzuca okiem tylko na twoje CV skanując je w poszukiwaniu informacji, które będą spójne z tym, kogo potrzebuje na daną pozycję. Dlatego tak ważne jest podanie mu w tym miejscu odpowiednich informacji w przystępny sposób. 

Pamiętaj! Nawet najbardziej skuteczne CV nie sprawi, że otrzymasz pracę. Zdecydowanie zwiększy ono jednak Twoje szanse na przejście do kolejnego etapu procesu rekrutacji. Cała reszta leży w Twoich rękach i tego, w jaki sposób zaprezentujesz się swojemu potencjalnemu pracodawcy podczas rozmów o pracę. Zobacz, jak możesz przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. 

Skuteczne CV – zasady projektowania

Jakie powinno być Twoje CV, żeby było rzeczywiście skuteczne? Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady.

1. Prawdziwe

ZAWSZE PISZ PRAWDĘ! Nawet jeżeli Twoje CV przejdzie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to kłamstwo wyjdzie podczas Twojej pracy. Kłamstwa w rekrutacji łatwo wychodzą na jaw, a ich konsekwencją jest utrata zaufania do Ciebie jako kandydata i Twojej wiarygodności.

2. Autentyczne – naprawdę Twoje!

Powinny być Twoje i pokazać Cię, w jak najbardziej autentyczny sposób. Jest to możliwe dopiero w momencie, gdy rzeczywiście znasz siebie dobrze. Co to znaczy? Znasz swoje kompetencje, mocne strony, doświadczenia, osiągnięcia, ale również swoje potrzeby i preferencje zawodowe.

3. Kompletne

Twoje CV musi zawierać wszystkie niezbędne informacje takie jak imię i nazwisko, numer telefony, adres email, doświadczenie, edukację, umiejętności i języki obce oraz klauzulę. Mile widziane są również zdjęcie, profil zawodowy (którym możesz pokazać np. zmiany zawodowe) oraz zainteresowania. Możesz dodać również miejsce zamieszkania (tylko miasto, jeżeli to jest ważna informacja! I uwaga, jeżeli jesteś gotowa zmienić miejsce zamieszkania dla pracy należy to również podkreślić!), linki do LinkedIn, czy portfolio. Tutaj możesz pobrać swoją CV check listę.

4. Zawierające tylko najważniejsze informacje

CV nie jest miejscem na Twoją super dokładną historię zawodową, czy spowiedź. Umieszczasz tam to, co jest najbardziej istotne z punktu widzenia oferty, na którą aplikujesz. Selekcjonujesz (nie mylić z zatajaniem!) informacje, które są najważniejsze i to właśnie je umieszczasz w swoim dokumencie, zarówno w samym doświadczeniu (np. jako dyrektorka z 20 letnim doświadczeniem, nie umieszczasz informacji o stażach – możesz to pominąć), ale również w innych elementach CV (np. umiejętnościach, czy edukacji). Nie wszystkie informacje są ważne lub mogą być dodatkowym atutem z punktu widzenia danej oferty.

5. Dostosowane do oferty

CV powinno być dostosowane do oferty, na którą aplikujesz. Nie musisz jednak tworzyć za każdym razem CV od nowa. Dowiedz się jak najwięcej o ofercie, na którą aplikujesz i dostosuj do tego elementy Twojego CV. 

Co możesz dostosować?

  • układ danych w CV (np. na jedną pozycję większym atutem będą Twoje umiejętności, na inną edukacja lub doświadczenie – zmieniaj ich kolejność w zależności od tego, co na tę pozycję będzie najważniejsze),
  • kolejność informacji w poszczególnych elementach CV (np. w umiejętnościach, osiągnięciach możesz zmieniać kolejność informacji, w doświadczeniu używasz chronologii odwróconej, ale możesz zmieniać kolejność obowiązków, czy osiągnięć, w zależności od tego, co jest najważniejsze),
  • podanie informacji lub jej brak (na niektórych stanowiskach dana umiejętność może być potrzebna, na innych może być bezcelowa),
  • kolory Twojego CV (aplikując do firmy bardziej konserwatywnej użyjemy bardziej klasycznych i stonowanych kolorów, a w firmie o luźnej kulturze, możemy dodać coś nieco bardziej odważnego),
  • zdjęcie (na podobnej zasadzie, jak z kolorami w CV – zdjęcie powinno być dopasowane do kultury firmy, do której aplikujemy),
  • słowa kluczowe, które umieszczasz w swoim dokumencie,
  • pogrubienia ważnych informacji.
6. Estetyczne i czytelne 

CV ma być stworzone tak, żeby przeprowadzić przez nie rekrutera bezboleśnie, pokazując najważniejsze informacje i ułatwiając ich znalezienie. Ważna będzie tutaj edycja tekstu, zachowanie odstępów, marginesów, odpowiednia wielkość i krój czcionki, wyrównanie. Dane powinny być też spójne np. taki sam format dat. 

7. Sprawdzone

Twoje CV powinno zostać sprawdzone pod kątem poprawności językowej, stylistyki, kompletności informacji oraz zrozumienia sensu wypowiedzi. 

Pod kątem ortografii, literówek i interpunkcji możesz sprawdzić swoje treści w internecie np. ortograf.pl. Pod kątem sensu wypowiedzi i kompletności informacji możesz oddać do sprawdzenia komuś zaufanemu (przyjaciółka, mama, babcia, partner), nawet jeżeli jest z innej branży, bo pozwoli to sprawdzić na ile zrozumiale piszesz i czy osoba, która nie zajmuje się tym co Ty na co dzień zrozumie co masz na myśli. Swoje CV możesz oddać również do sprawdzenia osobie, która zajmuje się tym profesjonalnie, np. do mnie 🙂

8. Ulepszane i usprawniane na bieżąco

Warto badać efektywność swojego CV, czyli zapisywać w jednym miejscu oferty, na które wysyłasz swój dokument, najważniejsze informacje o nich i informacje o tym, czy przechodzisz do kolejnego etapu rekrutacji. Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić skuteczność swojego dokumentu i reagować zmianą lub dostosowaniem, jeżeli jest to konieczne. Pamiętaj, że CV nie jest zawsze doskonałe, warto dostosowywać je na bieżąco.

Stosując się do powyższych zasad podczas tworzenia swojego CV zdecydowanie zwiększasz swoje szanse na powodzenie podczas procesu rekrutacji. 

Masz pytania? Napisz do mnie 🙂

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności