Audyt kariery, czyli Twój zawodowy przegląd techniczny

Audyt kariery, czyli Twój zawodowy przegląd techniczny

Audyt kariery, czyli Twój zawodowy przegląd techniczny 900 700 Kasia Jackowska
Przełom nowego i starego roku to zawsze wysyp artykułów i zachęt do tworzenia podsumowań i planów. No tak. Nowy rok nowa ja. Nowy kalendarz. Czysta niezapisana kartka, którą możemy zapełnić dokładnie tak, jak tego chcemy. Czyż nie? Oddzielamy stary rok grubą kreską i idziemy ku nowemu. Czasem nad postanowieniami popracujemy przez tydzień, czasem kilka miesięcy. Często po chwili zapomnimy o tym, co w ogóle chcieliśmy zrobić, a za rok zabawa zaczyna się od nowa. I coś w tym jest. To taka „magia” nowego kalendarza, bo papier przecież przyjmie wszystko.

Dla wielu osób początek roku to też czas ogromnego stresu i przytłoczenia. Zaczynamy od Świąt, na które trzeba przecież tyle przygotować (chociaż mijają zaskakująco szybko) i pytań o pracę, czy życie. Tu nagle nowy rok, a jeszcze trzeba jakoś go zaplanować. A przynajmniej tak wiele osób o tym mówi. Idąc na nowej fali, podbudowani narzekaniem na swoją pracę – postanawiamy wtedy, że czas ją zmienić! Często dzieje się to bez przygotowania, jako zryw, czy działanie w emocjach. Bo szef nas wkurzył, czy dlatego, że czujemy tę noworoczną ekscytację nowościami. W ogóle to zadziwiające jak wiele osób myśli o swojej karierze jedynie w obliczu zmiany pracy. Dopóki jest wszystko w porządku często odsuwa od siebie swoje potrzeby zawodowe. Nie zastanawia się nad tym, czego potrzebuje, co chce osiągnąć i jak może to robić. Nowa praca? A i owszem. Planowanie kariery, podsumowanie zawodowe roku? A po co? Jeżeli mój pracodawca mnie do tego nie zobliguje to nie ma takiej potrzeby.
A może by tak dla odmiany zadbać o siebie zawodowo? I to częściej niż przy zmianie pracy? Tym bardziej, że w przypadkach nagłego zrywu emocjonalnego, bez przemyślenia – taka decyzja często okazuje się po prostu niewypałem. To dobry czas żeby zrobić audyt kariery.
Przegląd techniczny Twojej kariery – czyli czym jest audyt kariery i dlaczego warto go robić?
Audyt to inaczej badanie i analizowanie działań, które na celu ma wprowadzenie usprawnień wspierających efektywność w przyszłości. Można powiedzieć, że to taki przegląd techniczny. W karierze zawodowej jest on przede wszystkim analizą naszych działań, wyborów, doświadczeń, sukcesów, porażek i nabytych kompetencji, które podjęliśmy w naszym życiu. Ale nie tylko. Bywa przecież, że sytuacje rodzinne, osobiste w znacznym stopniu wpływają na naszą sferę zawodową, dlatego też warto wziąć je również pod uwagę przy wszelkich podsumowaniach i planach. Jest to nieco więcej niż samo podsumowanie, bo zmusza nas nieco do tego, aby myśleć o tym co dalej. W jaki sposób możesz zwiększyć efektywność i wyciągnąć lekcje na przyszłość.
Wnioski z audytu kariery, czyli tak na prawdę główny punkt i cel jego robienia.
Przegląd dla przeglądu nie ma sensu, jeżeli nie wiem, czy wszystko sprawnie działa, czy co mogę poprawić, aby było lepiej. Dzięki temu, że robimy sobie taki audyt możesz upewnić się, gdzie jesteś w tym momencie, w swoim życiu zawodowym, czego się nauczyłeś. Możesz też docenić swoje osiągnięcia. I przede wszystkim – zauważyć je. Przeanalizować porażki i wyciągnąć z nich lekcje na przyszłość. A może zauważysz, że kierunek, w którym podążamy w ogóle Ci nie odpowiada?
Przygotuj się!
Przede wszystkim do audytu potrzebujesz chwili spokoju. Najlepiej takiej nieprzerywanej. Jeżeli często pracujesz w domu, albo nie masz możliwości, żeby w takich warunkach rzeczywiście się skupić – wyjdź do ulubionej kawiarni, czy coworku. Zamów, lub przygotuj sobie dobrą kawę, herbatę, kakao, soczek, czy co tam lubisz. Przygotuj notes, lub kartki papieru i długopisy, ewentualnie laptop jeżeli łatwiej Ci w ten sposób zapisywać swoje myśli. Warto przygotować sobie również swój kalendarz i zapiski, które pomogą Ci przypomnieć sobie, co działo się w poszczególnych miesiącach minionego roku. A jeżeli masz zapisane swoje plany na ten rok – warto zajrzeć również do nich. To, ile czasu potrzebujesz zależy tak na prawdę tylko i wyłącznie od Ciebie. Dla jednych godzina, czy dwie to w zupełności wystarczająca ilość czasu, a dla innych będzie potrzeba go znacznie więcej.
Jeżeli do tej pory nie robiłeś sobie takiego audytu, może Ci on zająć on nieco więcej czasu. Tym bardziej, jeżeli chcesz zrobić go porządnie i na przykład dodać kilka lat wstecz – do czego Cię zachęcam.
Jak przeprowadzić sobie taki audyt?
1. Co jest dla Ciebie najważniejsze?
Warto, aby wstępem do audytu była ocena tego, co jest dla Ciebie najważniejsze. To jak było w tym roku, a jak chcesz, żeby było w kolejnym. Zarówno pod kątem zawodowym oraz rozwojowym jak i związków, znajomych, zdrowia, czy finansów. Dlaczego? Nasze życie nigdy nie będzie dwoma osobnymi bytami – zawodowym i osobistym. Mają one na siebie ogromny wpływ!
Jak możesz to zrobić?
Każdą z dziedzin oznacz w skali od 0-10 odpowiadając na pytanie jak bardzo zadowolony jesteś z danej sfery swojego życia? Następnie zastanów się, jak chcesz żeby ona wyglądała w kolejnym roku i co może się do tego przyczynić. Wypisuję też tutaj konkretne aktywności do każdej kategorii, która jest dla mnie ważna i podkreśl 3 które są dla Ciebie najważniejsze. To Twój kompas na najbliższy rok.
2. Co przyniósł mi poprzedni rok?
Jakie doświadczenie zdobyłeś, jakich ludzi poznałeś, czego się nauczyłeś? Zastanów się również nad tym, jakie wyzwania przed Tobą stały, jak sobie z nimi poradziłeś, jakie miałeś osiągnięcia oraz sukcesy? I to zarówno te duże, jak i te najmniejsze. Jakie poniosłeś porażki i jakie lekcje z nich wyciągnąłeś. Czy idziesz w dobrym kierunku w realizacji moich celów zawodowych? Z czego jesteś dumny? Czy wykorzystałeś wszystkie szanse, które się przed Tobą otworzyły? Jeżeli nie, to dlaczego?
Tu liczą się przede wszystkim fakty. Nie chodzi o biczowanie się „o mamo, tak wiele mi się nie udało”, czy fałszywą skromność zwaną również „ee tam to wcale nie był sukces”. Pisz wszystko co przychodzi Ci do głowy. Jeżeli tak będzie Ci łatwiej spróbuj przejść sobie przez kolejne miesiące i przypomnieć sobie (na przykład z pomocą kalendarza, czy notatnika),co się wtedy działo.
3. Poprzedni rok był dla mnie …. czyli ogólne podsumowanie poprzedniego roku.
Spróbuj określić ten rok za pomocą jednego zdania. Wyciągnij z niego kwintesencję.
4. Wnioski – czyli najważniejszy element całego audytu kariery.
Przejrzyj jeszcze raz wszystkie notatki. Nawet jeżeli odcinamy się od poprzedniego roku grubą kreską – wydarzenia, które miały miejsce kształtują nas jako ludzi, a każde doświadczenie czegoś uczy. Warto zastanowić się nad tym, jakie wyzwania, szanse przed Tobą stoją, na czym możesz kapitalizować, a na co musisz uważać. Czego chcę więcej, a czego ze swojego otoczenia, czy życia zawodowego chcę się pozbyć? Wnioski powinny być opatrzone w konkretne kroki, które chcesz podjąć, aby poprawić sytuację. Coś, z czym czujesz się dobrze!
5. W kolejnym roku …

Co powinno zadziać w Twoim życiu zawodowym w kolejnym roku? Zerknij na swoje notatki i zastanów się co chcesz kontynuować, co zacząć w kolejnym roku. W jakim miejscu chcesz być podczas kolejnego audytu kariery za rok? Zapisz najważniejsze punkty i zaplanuj je w czasie.

Pobaw się w detektywa
Staraj się być jak najbardziej dociekliwy. Jeżeli widzisz, że nie zrealizowałeś swoich planów, odpuszczałeś, poddawałeś się – być może warto zastanowić się czym jest to spowodowane. Być może za Twoim działaniem stoi jakieś blokujące przekonanie, nad którym wato popracować? Dociekaj i pytaj dlaczego! To dzięki temu dotrzesz rzeczywiście do sedna sprawy.
Szukaj rozwiązań
W większości przypadków to nie kwestia tego, że się nie da. Myśl rozwiązaniami, próbuj i testuj. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano i czasem coś zajmuje dużo więcej czasu, niż byśmy tego chcieli. Tu chodzi o Twoje doświadczenie! Dlaczego ma być gorsze, inne tylko dlatego że tak Ci się wydaje, lub nie chciało Ci się wymyślić lepszego rozwiązania. Brak działania jest gorszy niż porażka.
Rób audyt kariery cyklicznie
Robienie audytu cyklicznie pomoże Ci świadomie zarządzać swoją karierą, zwiększa naszą samoświadomość i pomaga podejmować lepsze decyzje zawodowe. Dzięki temu na bieżąco sprawdzisz, jaki postęp zrobiłeś, czy idziemy w dobrym kierunku, a na dodatek przygotujesz się do ocen w pracy, czy awansów. To, że zrobisz go raz – da Ci oczywiście obraz Twojej kariery na dany moment, ale co dalej? Ja osobiście robię go minimum raz na rok. Czasem, gdy czuję, że nie idę w stronę, w którą chciałam iść i potrzebuję czegoś nowego, lub gdy wiem, że szykują się jakieś duże zmiany, które zweryfikują moje plany, które już zrobiłam robię go ponownie.
I teraz uwaga uwaga! Nie ma złotej recepty na audyt kariery. Warto dostosować swoje działania i to, co sprawdzamy do naszych potrzeb. Jeżeli czujemy, że coś powinno dziać się częściej, lub rzadziej – to tak powinno być. Na przykład jeżeli czujesz, że wypisywanie doświadczeń, sukcesów i porażek raz na rok to zdecydowanie za rzadko, bo nie pamiętasz już co działo się na początek roku, spróbuj robić to raz na kwartał, czy nawet raz na miesiąc. Audyt kariery to przede wszystkim narzędzia, a one mają służyć Tobie, a nie Ty im.
A jak to jest z Tobą? Robisz regularnie audyt kariery? A może nigdy wcześniej go nie robiłeś, ale czujesz się choć trochę zainspirowany? Koniecznie podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami i wnioskami.
Potrzebujesz wsparcia w tworzeniu planu? Napisz do mnie 🙂
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności