Planowanie kariery – najczęściej powtarzane mity

Planowanie kariery – najczęściej powtarzane mity

Planowanie kariery – najczęściej powtarzane mity 900 700 Kasia Jackowska
Prowadząc konsultacje, czy szkolenia dotyczące planowania kariery zawodowej słyszę wiele powtarzających się schematów, przekonań, które sprawiają, że młoda osoba nie chce nawet o tym myśleć. Takie mity w planowaniu kariery zawodowe sprawiają, że odpychasz od siebie jak najdalej kwestie planowania uważając to za trudne, nudne, niepotrzebne. Bo przecież „jakoś to będzie”. Zaciągasz hamulec i nie chcesz ruszyć z miejsca, po czym ze zdziwieniem stwierdzasz, że nie masz na siebie pomysłu. Poniżej wypisałam 6 najczęściej powtarzających się mitów, które słyszę pracując z osobami na studiach oraz absolwentami. Zobacz, czy znajdziesz na liście te mity, które sprawiają, że Twoje planowanie kariery zawodowej, nie ruszyło z miejsca.

Jest takie dziwne przekonanie, że pomysł na karierę, to kwestia olśnienia, która nagle spada z nieba i sprawia, że teraz już wiesz, co chcesz zrobić ze swoim życiem. Zmartwię Cię, bo wcale tak nie jest. Oczywiście są osoby, które od dziecka dobrze wiedzą, co chcą robić. Są jednak i tacy, dla których nie jest to wcale taka oczywista sprawa. Sama będąc jeszcze w szkole, czy na studiach miałam sporą trudność, żeby znaleźć dla siebie miejsce. Planowanie kariery nie jest jednak zarezerwowane dla specjalnej grupy osób. Niezależnie od tego, czy masz już pomysł na siebie, czy dopiero go szukasz – może Ci pomóc pójść dalej, lub ruszyć z miejsca. Jeżeli chcesz zadbać o swoją przyszłość zawodową pomyśl o tym, zanim znajdziesz się w punkcie, z którego znacznie ciężej będzie Ci zawrócić.
MIT#1 Plan mnie ogranicza. Założy mi klapki na oczy i zmusi do uczestniczenia w „wyścigu szczurów”.

Plan Cię ogranicza? To może ten plan nie jest dobry? Jeżeli czujesz się z nim źle, warto wrócić do niego jeszcze raz i zastanowić się, co Ci w nim nie pasuje. Być może wyznaczyłeś cel, który nie jest dla Ciebie ciekawy? A może wcale nie jest Twój i realizujesz plany i marzenia kogoś innego, zamiast swoich? Gdy czujesz się nieswojo patrząc na własny plan kariery zawodowej, to usiądź do niego jeszcze raz. Samodzielnie, lub szukając pomocy rodziny, znajomych, mentora, czy doradcy. Nikt nie założy Ci klapek na oczy, jeżeli tego nie chcesz. Nikt nie zmusi Cię, żebyś uczestniczył w „wyścigu szczurów”, jeżeli nie wyrazisz na to zgody. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za podejmowane przez siebie decyzje i to Ty będziesz ponosił ich konsekwencje. Stwórz taki plan, z którym będziesz czuł się dobrze i który będzie w 100% Twój.

MIT#2 Jeżeli zmienię zdanie, to całe to planowanie na nic.

Plan Cię ogranicza? To może ten plan nie jest dobry? Jeżeli czujesz się z nim źle, warto wrócić do niego jeszcze raz i zastanowić się, co Ci w nim nie pasuje. Być może wyznaczyłeś cel, który nie jest dla Ciebie ciekawy? A może wcale nie jest Twój i realizujesz plany i marzenia kogoś innego, zamiast swoich? Gdy czujesz się nieswojo patrząc na własny plan kariery zawodowej, to usiądź do niego jeszcze raz. Samodzielnie, lub szukając pomocy rodziny, znajomych, mentora, czy doradcy. Nikt nie założy Ci klapek na oczy, jeżeli tego nie chcesz. Nikt nie zmusi Cię, żebyś uczestniczył w „wyścigu szczurów”, jeżeli nie wyrazisz na to zgody. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za podejmowane przez siebie decyzje i to Ty będziesz ponosił ich konsekwencje. Stwórz taki plan, z którym będziesz czuł się dobrze i który będzie w 100% Twój.

MIT#3 Porażka oznacza definitywny koniec wszystkiego.
Porażka to nasz koniec. Nic tylko płakać w kącie? Każdy z nas popełnia błędy! I nic w tym dziwnego – jesteśmy ludźmi. Zamiast obawiać się tego, że się nie uda idź do przodu i próbuj. „Pudłujesz 100% strzałów, jeśli w ogóle ich nie wykonujesz”. Nie próbując ze względu na obawę przed porażką nic nie zyskasz. Próbując, nawet pod groźbą porażki jest szansa na to, że Ci się uda.
Spójrz chociażby na małe dziecko, które właśnie uczy się chodzić. Ile razy upada na pupę, gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki? Idzie chwiejnie do przodu, przekonując się na własnej skórze o tym, gdy popełnia przy tym błędy. Nie zraża się tym jednak i próbuje dalej, dzięki czemu w końcu udaje mu się chodzić, później i biegać.
Stawianie pierwszych, czy nawet kolejnych kroków w życiu zawodowym niesie za sobą ryzyko. Mniejsze, lub większe, ale jednak ryzyko. Jeżeli nie spróbujemy, to się nie dowiemy. Jeżeli poddamy się, gdy napotkamy pierwsze trudności, lub gdy za pierwszym razem coś się uda, to nigdy nie dojdziemy do celu. Zamiast tego warto taką porażkę przeanalizować, zastanowić się, dlaczego tym razem nam się nie udało i co możemy zrobić inaczej. Może potrzebujemy wtedy porozmawiać z kimś, kto przeszedł już tą drogę i może nam pomóc? Może po prostu musimy wprowadzić kilka małych poprawek.
Zaliczyłeś porażkę w swoim planie kariery zawodowej? No trudno. Otrzep się wyciągnij wnioski i idź dalej. Proś o pomoc i idź dalej. To nie koniec Twojej przygody, a jedynie wyboje na drodze do sukcesu! Możesz też pomyśleć wcześniej o tym, żeby zminimalizować ryzyko porażki. Porozmawiaj z osobami, które już przeszły tę drogę, znajdź mentora, skonsultuj się z doradcą, czytaj i szukaj informacji, które pozwolą Ci tego uniknąć. Planując swoją karierę zastanów się nad możliwymi trudnościami i tym, co może pójść nie tak. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć wielu błędów.
MIT#4 Nie wiem, co chcę robić, więc planowanie kariery nie jest mi potrzebne.
Tak naprawdę niewiele osób wie co chce robić. Nie masz na siebie pomysłu? A może masz ich aż za dużo? Planowanie kariery zdecydowanie Ci się przyda. Błądząc nadal bez celu będziesz kręcił się w kółko i prawdopodobnie wkrótce będziesz jeszcze bardziej zdezorientowany. Jeżeli nie wiesz co chcesz robić, warto się nad tym zastanowić. Być może powinien być to Twój pierwszy kamień milowy, czyli pierwszy cel do zrealizowania na drodze zawodowej? Ustalenie, czego chcesz, w tym momencie, przetestowanie różnych możliwości. Jesteś aktywny i robisz mnóstwo rzeczy chodząc na szkolenia, robić kolejny kierunek studiów i łapiąc przeróżne okazje do zdobycia doświadczenia, ale nie masz nadal celu?
Eksperymentując w sposób świadomy i przemyślany znacznie łatwiej odnajdziesz swój cel, niż działając na zasadzie czarnej dziury, w którą wrzucasz kolejne certyfikaty, szkolenia, książki i doświadczenia.
MIT#5 SUKCES w życiu zawodowym jest wtedy, gdy jestem prezesem ogromnej korporacji. (Ewentualnie jestem na wysokim stanowisku w ogromnej firmie)
Sukces jest często traktowany jako jedna uniwersalna dla wszystkich prawda. Osiągniesz go ciesząc się niezależnością finansową i tworząc drugiego Facebooka. Po sieci krążą miliony przepisów typu „instant”, które krok po kroku prowadzą Cię do Twojego sukcesu. No ok. Ale czy dla każdego z nas sukces będzie tym samym? Nie sądzę. W tym całym pościgu za szczęściem i sukcesem zapominamy o jednej bardzo istotnej kwestii, a mianowicie zastanowieniem się, czym ten „sukces” jest rzeczywiście dla nas. Nie dla kogoś innego, a dla nas. Bo co będzie, gdy już dotrzesz na ten „szczyt”? Jak będziesz się czuł? Kto ma być tam z Tobą? Pamiętaj, że sukces zawodowy, nie oznacza, że musi on dotyczyć jedynie obszarów związanych z pracą. Wszystkie obszary naszego życia mają wpływ na siebie nawzajem. Nie zapominaj więc o tym.
Być może dla Ciebie sukces będzie stworzeniem ogromnej firmy, zasiadaniem w fotelu prezesa w dużej spółce, lub piastując w niej wysokie stanowisko, a może będzie to praca w małej firmie, pomaganie innym, praca na rzecz organizacji pozarządowych, stworzenie własnej firmy. Niezależnie od tego, co chcesz osiągnąć to Ty ustalasz zasady, nie ktoś inny. Zdefiniuj swój własny sukces, zanim ktoś zrobi to za Ciebie.
MIT#6 Jestem jeszcze za młody na planowanie kariery. Zrobię to później, na razie chcę się jeszcze pobawić.
Planowanie kariery warto zacząć jak najwcześniej. Nie chodzi o to, żeby w wieku 7 lat dziecko miało zaplanowane życie do samej emerytury! Co to to nie! Można jednak wspierać go już w budowaniu samoświadomości, pomagać w odkrywaniu własnych możliwości, mocnych stron i obszarów do rozwoju. Planowanie kariery jest dobre w każdym wieku. Im wcześniej zaczniesz tym lepiej dla Ciebie.
Nawet jeżeli planujesz na razie podróżować, bawić się, rozwijać możesz już pomyśleć o nieco dłuższej perspektywie. Zamiast obudzić się po studiach z przysłowiową „ręką w nocniku” może warto zastanowić się, czego chcesz się nauczyć podczas tego okresu? Co chcesz z niego wyciągnąć? Co może Ci dać personalnie i w jaki sposób może wpłynąć pozytywnie na Twoją przyszłość zawodową.
Powyżej ujęłam mity odnośnie planowania kariery zawodowej, z którymi najczęściej spotykałam się przez ostatnie lata. Masz inne doświadczenia? Napisz o nich koniecznie w komentarzu!
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności