Jaki jest Twój cel zawodowy? cz. 1

Jaki jest Twój cel zawodowy? cz. 1

Jaki jest Twój cel zawodowy? cz. 1 900 700 Kasia Jackowska
Co jest Twoim celem zawodowym? Często gdy słyszysz te pytanie myślisz pewnie o tych kilkudziesięciu latach pracy, które są jeszcze przed Tobą. W szczególności, gdy jesteś jeszcze na studiach, lub niedawno je skończyłeś takie pytanie może być na prawdę przytłaczające. Zewsząd słyszysz, że cel zawodowy powinien być konkretny, realny, mierzalny, ambitny i mieć określony termin. I oczywiście w pełni się z tym zgadzam, bo właśnie taki powinien być. Nie musisz za to określać go na najbliższe 20 lat, jeżeli nie chcesz tego robić i nie czujesz się na to gotowy. Ba! Nie wiadomo, w jaki sposób rynek pracy w tak długim okresie czasu będzie wyglądać. Z roku na rok pojawia się tak ogromna ilość zmian, powstają nowe zawody, o których wcześniej nawet nikt by nie pomyślał. Twój wyznaczony cel zawodowy nie musi być jednak wcale długoterminowy. Nie musi też koncentrować się na konkretnej firmie, pracy, czy zawodzie.

Dlaczego w ogóle warto wyznaczać cel zawodowy?
Gdy nie posiadasz wyznaczonego celu jesteś jak dziecko we mgle, które nie wie gdzie jest, gdzie jest cel i gdzie tak na prawdę chce trafić. Owszem być może gdzieś trafisz, ale nawet jak to zrobisz to możesz tego nie zauważyć. Gdy wyznaczysz swój cel zawodowy masz jasno określone miejsce, do którego chcesz dojść. Wiedząc jest Ci znacznie łatwiej podejmować decyzje, dokonywać zmian, cieszyć się z osiągnięć i obserwować własny rozwój.
Od czego zacząć?

W dzisiejszym artykule znajdziesz zadania, które pozwolą Ci wyznaczyć Twój cel zawodowy. W kolejnej części artykułu, która ukarze się wkrótce dowiesz się również, co charakteryzuje dobry cel i w jaki sposób warto go rozpisać. Aby wykonać dzisiejsze zadania znajdź chwilę spokoju tylko dla siebie. Może być i 20 minut dziennie przez kilka dni. To raczej nie brzmi tak strasznie, co? Upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Zaopatrz się w długopis, kartkę papieru i notatnik (karierownik – czyli Twój zeszyt do tematów karierowych). Jeżeli wolisz możesz zapisywać swoje odpowiedzi w komputerze, czy na telefonie. Ważne, żebyś mógł do tego wrócić.

Poznaj siebie lepiej
Piszę i mówię o tym za każdym razem, ale jest to a tyle ważne, że zdaję sobie sprawę z tego, że trzeba to podkreślać. Będąc w ciągłym biegu nie dostrzegamy wielu rzeczy. Budujemy sobie obraz siebie często zniekształcony przez to, w jaki sposób chcemy się postrzegać, lub jak nam się wydaje, że postrzegają nas inni. Wtedy najczęściej nie doceniamy się, lub wręcz przeciwnie przeceniamy swoje możliwości. W celach zawodowych myślimy o sobie jedynie szukając nowej pracy, idąc na rozmowę o prace, czy ocenę pracowniczą. Często sami od siebie wymagamy, żeby takie rzeczy po prostu wiedzieć, więc nie poświęcamy na to nawet zbyt dużo czas. Bo i po co? Przecież przebywamy ze sobą 24/7.

Zadanie:
  • Zastanów się co jest dla Ciebie ważne? Na co chcesz mieć czas? Jakie masz pasje? Wypisz to.
  • Zastanów się, co już posiadasz w tym momencie? Jakie kompetencje? Jakie doświadczenie? Co Cię wyróżnia?
Poznaj swoje preferencje zawodowe
Poza znajomością samego siebie warto też zastanowić się nad tym naszymi preferencjami zawodowymi. I to niezależnie od tego, czy są one już bardzo sprecyzowane, czy na ten moment wiesz tylko, że chcesz pracować w kreatywnym i dynamicznym środowisku. Pamiętaj, że to dyskusje, które toczysz sam ze sobą. Póki co możesz wyrzuć ze swojej głowy wszystko, co tylko przyjdzie Ci na myśl. Tu nie ma złych, lub dobrych odpowiedzi. Staraj się odpowiadać w 100% szczerze, dzięki temu Twoje cele będę znacznie bardziej dopasowane do Ciebie.

Zadanie:
  • Zastanów się i wypisz to, co jest Ci potrzebne do funkcjonowania w Twoim miejscu pracy. Jakie zadania lubisz wykonywać? W jaki sposób chcesz pracować? W jakim środowisku lubisz pracować? Nadaj priorytety temu, co udało Ci się wypisać.
  • Być może masz już na oku konkretną branżę, firmę, lub stanowisko pracy? A może po prostu wiesz, czym powinny się charakteryzować? Zapisz swoje odpowiedzi.
Szukaj informacji
Gdy poznałeś już lepiej siebie i swoje preferencje możesz zacząć szukać informacji. Dowiedz się więcej o branży, stanowisku, czy firmie, w której chcesz pracować. Odkrywaj różne możliwości. Pamiętaj, że nawet te same stanowiska mogą różnić się między sobą obowiązkami w różnych branżach, sektorach, czy firmach. Wykorzystaj Internet, znajdź ludzi, którzy zajmują się tym, co Ty chciałbyś robić. Przestudiuj biografię osób, które podziwiasz. Zobacz, jaką drogę pokonali, aby znaleźć się właśnie w tym miejscu, w którym są teraz.

Zadanie
:
  • Zapisuj swoje spostrzeżenia i to, czego dowiedziałeś się poszukując informacji. Skonfrontuj to, z własnymi wyobrażeniami.
Zapisz swoje cele zawodowe
Tak jak pisałam, Twój cel zawodowy nie musi być długoterminowy. Możesz wyznaczać go na znacznie krótszy okres czasu. Ważne jednak, żeby był zapisane i miał określony termin realizacji. Wtedy też znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć plan jego realizacji, wprowadzać zmiany, podejmować decyzję, reagować na nadarzające się okazje i sprawdzać swoje postępy. Wykorzystaj wcześniejsze zadania do tego, aby określić swój cel zawodowy. Weź pod uwagę, co jest dla Ciebie niezbędne, w jaki sposób chcesz pracować i co chcesz robić.

Zadanie:
  • Zapisz swój cel zawodowy na dowolny okres czasu. Możesz wyznaczyć ogólny kierunek swojego życia zawodowego w kontekście najbliższych 5 lat, a możesz zrobić to nawet na 2 lata, czy rok.

Z drugiej części artykułu dotyczącego wyznaczania celów zawodowych Jaki jest Twój cel zawodowy? cz.2 dowiesz się co charakteryzuje dobrze wyznaczony cel zawodowy i jak warto go zapisać.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności