Jaki jest Twój cel zawodowy? cz. 2

Jaki jest Twój cel zawodowy? cz. 2

Jaki jest Twój cel zawodowy? cz. 2 900 700 Kasia Jackowska

W części pierwszej artykułu Jaki jest Twój cel zawodowy? dowiedziałeś się, co jest niezbędne do tego, aby dobrze wyznaczyć swój cel zawodowy. Poznając siebie, swoje preferencji, gromadząc niezbędne informacje i zapisując ogólny cel – masz już solidne postawy. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsze przygotowanie, bez wyznaczenia celu, który w rzeczywistości ma szansę zostać zrealizowany – nic nam nie da. W drugiej części zajmiemy się więc tym, aby nasz cel był wyznaczony odpowiednio, motywował nas do działania, wskazywał nam drogę, ale również metę do której dążymy. Jeżeli pominąłeś pierwszą część, wróć do niej koniecznie!

Co charakteryzuje dobrze sprecyzowany cel?

Dobre wyznaczenie celu daje nam podstawę do tego, aby w pełni go zrealizować. Nie wystarczy jedynie myśleć i chcieć być kimś. Musisz również wiedzieć, czego dokładnie chcesz, w jaki sposób możesz to osiągnąć i działać! Dobrze określone cele są bardziej rzeczywiste, dzięki czemu łatwiej jest nam ustalić harmonogram działań i przybliżyć się do ich realizacji.

Określ swój cel pozytywnym językiem.

Oczywiście świadomość tego, czego chcemy, a czego nie jest ważna. Pamiętaj jednak, że Twój cel zawodowy powinien przede wszystkim wskazywać, to co chcesz osiągnąć. Negatywne cele np. „nie chcę pracować być ….” nawet nie nastrajają pozytywnie! O ile lepiej powiedzieć to, czego chcesz.

Szukaj rozwiązań.

Pamiętaj również, że negując wszystko, narzekając, że na pewno nic się nie uda możesz być pewien jednego – tak właśnie się stanie. Nie chodzi o to, żeby wyznaczyć cel, którego nie mamy szansy zrealizować, ale żeby nasze myślenie nie hamowało naszych ambicji. Zamiast z góry zakładać, że to bez sensu, albo że się nie uda zastanów się raczej, w jaki sposób mogę zrealizować ten cel zawodowy? Wyznaczony cel nie oznacza, że powinieneś już w tym momencie mieć wszystko potrzebne do jego realizacji.

Zaczynaj od rzeczywistości.

Nie staraj się sam oszukiwać. Musisz wiedzieć, gdzie jesteś w tym momencie. Dzięki temu będziesz wiedzieć jaka droga jest jeszcze przed Tobą i co jeszcze musisz zrobić. O tym przeczytasz w części pierwszej artykułu.

Co charakteryzuje dobrze sprecyzowany cel?

Metodę SMART(ER) spotkać możesz w internecie w różnych odsłonach. Pomaga ona urealnić wyznaczone cele, dzięki czemu mamy większą szansę na ich realizację.

Na czym polega ta metoda?
Specific (konkretny, skonkretyzowany)
Na początek przede wszystkim powinieneś wiedzieć, co dokładnie chcesz osiągnąć. Postaraj jak najbardziej skonkretyzować swój cel, sformułować go jednoznacznie – tak, aby jego zrozumienie nie przynosiło Ci kłopotu nawet jeżeli do swoich notatek zajrzysz po jakimś czasie. Im dokładniej go zdefiniujesz, tym łatwiej będzie Ci ustalić plan realizacji. Unikaj ogólników np. „chcę dobrze zarabiać”, lub „chcę się rozwinąć”.
Measurable (mierzalny)

Musisz wiedzieć, kiedy Twój cel został osiągnięty. W miarę możliwości określ swój cel ilościowo, liczbowo. Dzięki określeniu celu w sposób mierzalny będziesz również w stanie stwierdzić w jakim stopniu Twój cel został już zrealizowany i czy idziesz w dobrym kierunku, aby go zrealizować.

Achievable (osiągalny, ambitny)

Twój cel powinien leżeć w zasięgu Twoich możliwości i być możliwy do zrealizowania przez Ciebie. Najlepiej, żeby był on dla Ciebie również ambitny, jeżeli dodatkowo Cię to zmotywuje do działania, ważne jest jednak aby jego realizacja była możliwa.

Relevant (istotny)

Cel musi być dla Ciebie istotny, jeżeli w rzeczywistości masz go zrealizować. Zastanów się również czy stanowi krok na przód i stanowi dla wartość dla Ciebie. Jeżeli nie będzie dla Ciebie ważny, to nie będziesz czuć potrzeby jego realizacji. Cel powinien być  zgodny z Twoim systemem wartości i zgodny z tym, czego oczekujesz od swojego życia i pracy. Czy realizacja tego celu może wpłynąć negatywnie na inne aspekty Twojego życia?

Timely defined (terminowy, określony czasowo)

Twój cel powinien być również posiadać datę realizacji. Konkretny termin, lub przedział czasowy pomoże Ci się zmobilizować do jego realizacji. Określaj jednak czas z głową, aby był on rzeczywiście realny w odniesieniu do tego, co zamierzasz zrobić.

Exciting (ekscytujący)
Twój cel powinien Cię ekscytować, a przynajmniej jego wykonanie powinno przywodzić Ci na myśl pozytywne emocje. Możesz tu wyobrazić sobie efekt końcowy realizacji Twojego celu. Ten cel jest Twój, powinieneś cieszyć się na myśl o jego realizacji.
Recorded (zapisany)

Zapisanie celu pomaga nam przede wszystkim o nim pamiętać. Jego zapisanie sprawia, że musimy sformułować w jakiś sposób swoje myśli, co najczęściej jest znacznie trudniejsze niż nam się na początku wydaje. W przypadku, gdy chcemy wprowadzić zmiany, udoskonalenia możemy nanieść poprawki, sprawdzić, w jaki sposób należy go dostosować. Ponadto, gdy mamy gorszy moment, zawsze możemy do niego zajrzeć i przypomnieć się po co to robimy.

O czym jeszcze warto pamiętać wyznaczając cel zawodowy?
Wyznaczanie celów zawodowych, czy jakichkolwiek innych jest przede wszystkim dla Ciebie. Powinno ono pomóc Ci w ich realizacji i określeniu drogi, jaką chcesz podążać. Wyznaczając swój cel zastanów się więc przede wszystkim, czy czujesz się z nim dobrze. Pamiętaj również, że same określenie celu to dopiero początek drogi. Warto rownież określić, w jaki sposób chcesz go zrealizować i przede wszystkim wytrwale do niego dążyć. Po drodze do realizacji celu możesz spotkać się z trudnościami. W miarę możliwości spróbuj je przewidzieć i zastanowić się, w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić.
Pamiętaj. Nawet zapisany cel możesz zmienić. Nasze życie i otoczenie zmieniają się dynamicznie. Miej rękę na pulsie i nie obawiaj się w ramach potrzeby wprowadzać poprawek i udoskonaleń!
Powodzenia!
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności