Ultimate CV – jak strategicznie napisać skuteczne CV?

Ultimate CV – jak strategicznie napisać skuteczne CV?

Ultimate CV – jak strategicznie napisać skuteczne CV? 900 700 Kasia Jackowska
Spotkałam się już z wieloma dyskusjami nad celowością i sensem CV. Sama też nie jestem jego największą fanką i nie uważam, że to jedyna forma do tego, aby zaprezentować się, jako kandydat do pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to obowiązkowy punkt podczas szukania pracy wymagany przez pracodawców, a z tym nic nie zrobisz. Możesz jednak podejść do niego nieco inaczej, bardziej strategicznie niż robiąc go w 5 minut tak, aby zaraz wysłać rekruterowi, bo akurat znalazłeś super ofertę pracy. Co mam na myśli? Twórz na bieżąco swoje Ultimate CV!

No dobra, ale czym w ogóle jest Ultimate CV? 
To nic innego jak plik roboczy z informacjami o naszym życiu zawodowym. Taki bez ograniczeń, bez kombinowania, w jaki sposób dopasować go w ogóle do realiów danej pracy, stanowiska, na które aplikujesz, czy specyfiki danej firmy. To plik (lub większa ich ilość), który pomaga Ci uporządkować Twoje życie zawodowe na bieżąco. Zawiera ono wszystkie informacje na temat Twojego doświadczenia, edukacji, nabytych kompetencji i kursów, które odbyłeś.
Ale po co mi to w ogóle?
I tu jest cała magia. Mając taki plik, do którego na bieżąco (i tu jest ważne słowo!) dopisujesz wszystkie informacje, tworzenie CV staje się proste. Zamiast głowić się nad tym, jakie były Twoje osiągnięcia zawodowe w pracy 5 lat temu, czy jakie kompetencje posiadasz – masz już gotową ściągawkę – teraz Twoim zadaniem jest tylko i wyłącznie selekcja informacji w kontekście pracy, na którą aplikujesz. A to znacznie łatwiejsza sprawa.
Ale fajne! Jak mogę to zrobić? 
Wybierz sobie miejsce, do którego będziesz mieć łatwy dostęp. Może to być folder na komputerze (choć tu zaproponuję Ci robienie kopii zapasowej #justsayin), googledrive, dropbox, czy jakiekolwiek inne rozwiązanie, które ułatwi Ci dostęp do takiego pliku w różnych miejscach, bez obaw, gdy np. zalejesz swój komputer kawą, lub wyrzucisz z okna w przypływie nagłych emocji. Możesz stworzyć pojedynczy plik, który zawiera wszystkie informacje, lub na przykład folder z wieloma plikami, który zawiera osobno każdy możliwy element CV, który będzie Ci potrzebny do jego stworzenia.
I co dalej? 
Na początek czeka Cię najwięcej pracy. Musisz uzupełnić wszystkie informacje do tego momentu. Pocieszę Cię – im szybciej to zrobisz, tym mniej będziesz musieć uzupełniać później!
Edukacja
Wypisujesz całą swoją edukację, najlepiej razem z datami, szkołą, kierunkiem i wydziałem (i to nawet przedszkole, jeżeli będzie Cię to cieszyć). Zapisz sobie też tytuły prac dyplomowych- na wszelki wypadek – jeżeli kiedyś o nich zapomnisz. Dodaj wszystkie przebyte kursy wraz z rokiem ich ukończenia, instytucją, która je wydała oraz najlepiej krótką informacją o tym, co z nich wyniosłeś, w jaki sposób stosujesz to na co dzień.
Doświadczenie
Wypisz wszystkie swoje doświadczenia – bez ograniczeń również razem z datami, nazwami stanowisk oraz nazwą pracodawcy. Dodaj swoje obowiązki. Ba! Możesz tutaj umieścić każdą najmniejszą pierdołę, która może się przydać. Dodaj też osiągnięcia, które miałeś na danym stanowisku. I te małe i te duże. Stworzyłeś system archiwizacji dokumentów? Super. Poprawiałeś humor wszystkim w biurze? Fajnie – też to zapisz. Pamiętaj to plik tylko i wyłącznie dla Ciebie. Nie ograniczaj się i wypisz wszystko. Nawet jeżeli zakres obowiązków, czy osiągnięcia wychodzić będą poza Twoją rolę. To naprawdę może się później przydać!
Umiejętności
Zapisz wszystkie umiejętności, które posiadasz. Zaczynając od tych najbardziej miękkich, do obsługi konkretnych programów, czy maszyn. Dodaj języki obce wraz z ich poziomem (najlepiej w skali europejskiej). Nie wiesz, na jakim jesteś poziomie? Spróbuj zrobić sobie test językowy, który pomoże Ci to określić. Teraz masz jeszcze na to chwilę czasu. Zacząłeś właśnie uczyć się niemieckiego i potrafisz zaledwie kilka słów? Super – wpisz!
Zainteresowania
Wypisz to, co najbardziej Cię interesuje. Ale błagam nie muzyka, film i książki. Pogrzeb nieco głębiej w sobie! Książki? Fajnie, ale jakie? Bądź jak najbardziej konkretny.
Podsumowanie zawodowe
To coś, co warto dodać do swojego CV. Po co jednak będzie Ci ono w czymś, czego nie wysyłasz teraz – a być może nawet nie wyślesz w dwa lata? Zapisz tu sobie w punktach: co cię wyróżnia, jakimi postawami, jakie są Twoje największe talenty. To będzie Twój zbiór ważnych informacji, które potem pomogą stworzyć Ci podsumowanie dopasowane do oferty.
Co jeszcze?
Do folderu możesz wrzucić swoje stare CV, inspiracje szaty graficznej CV, skany certyfikatów i inne rzeczy, które uznasz za przydatne. Po 10, czy 20 latach widząc swoje pierwsze CV, zobaczysz, że uśmiechniesz się pod nosem.
Kiedy powinienem stworzyć takie cacko?
Kiedy tylko przeczytasz ten artykuł. I mówią serio. A jeżeli akurat w tym momencie nie masz takiej możliwości – wpisz to koniecznie na listę zadań. Ideą Ultimate CV jest właśnie to, żeby ułatwić Ci pracę nad CV później. Jeżeli będziesz to odwlekać – znowu skończy się szybkim CV na kolanie, gdy będziesz szukać pracy. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy, bo masz super pracę, której nie chcesz rzucać? I tak warto. Pomoże Ci w uporządkowaniu swojego życia zawodowego i będzie zabezpieczeniem na „gorsze czasy”, a teraz przynajmniej stworzysz je na spokojnie.
Raz to za mało!
Najważniejszym aspektem Ultimate CV jest bieżąca praca na nim. Coś Ci się udało? Super! Otwórz szampana i dodaj to do swojego pliku. Raz na miesiąc lub przynajmniej kwartał otwórz go i dodaj najnowsze osiągnięcia, nabyte umiejętności.
I co dalej?
Mając stworzone Ultimate CV na bieżąco w momencie, gdy czas stworzyć CV masz nieco ułatwione zadanie. Otwierasz plik, ofertę pracy i sprawdzasz, co powinno znaleźć się Twoim CV, a co możesz pominąć. Jeżeli tego wymaga sytuacja – redagujesz te treści tak, aby tworzyły spójną całość i dbasz o szatę graficzną. Brzmi całkiem fajnie, co? A teraz, jeżeli masz już jakieś CV, dodaj go sobie do tego samego folderu, co Twój plik – koniecznie opatrz plik konkretnym rokiem, lub nawet nazwą firmy. Możesz dodać też informację o tym, gdzie aplikowałeś, jak wyglądała oferta i z jakim efektem. Tym samym tworzysz dla siebie skarbnicę wiedzy na przyszłość.
W stworzeniu Ultimate CV na pewno pomoże Ci zrobienie przeglądu zawodowego. Nie wiesz jak? W sklepie znajdziesz webinar Zrób swój przegląd zawodowy, który przeprowadzi Cię przez cały proces przeglądu. Możesz też pobrać Check Listę CV, dzięki której nie zapomnisz o najważniejszych elementach Twojego CV.
Jak podoba Ci się idea Ultimate CV? Koniecznie daj znać w komentarzu lub napisz do mnie. Masz wątpliwości? Potrzebujesz wsparcia? Daj znać.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności