Często rozmawiając z młodymi osobami słyszę: nie mam wystarczająco doświadczenia, nie mam gdzie go zdobyć, te studia nic mi nie dają, po tym kierunku na pewno nie znajdę pracy, uczelnia nie wspiera mojego rozwoju, nie jestem wystarczająco interesującym kandydatem, żeby wyróżnić się na tle konkurencji. Jedynie 56% osób które wzięło udział w badaniu Millenialsi na rynku pracy ocenia pozytywnie swoje szanse na rynku pracy, natomiast 41% pozytywnie ocenia aktualny stan swojej kariery zawodowej. I to głównie młode osoby, które stoją u progu dorosłego życia. Halo młodzi! Przed wami możliwości stoją otworem! Macie ogromne pole do popisu wystarczy jedynie siegnąć po nie.
Studia nie zapewnią Ci świetlanej przyszłości.
Nie taki jest ich cel. Są narzędziem, które można odpowiednio w tym celu wykorzystać, ale nie zapewnią Ci niczego, jeżeli Ty sam o to nie zadbasz. Przecież nikt nie obiecał, że wszystko dostaniesz podane na tacy! Nawet jeżeli Twoja średnia będzie wysoko ponad normę, a Ty ukończysz je z wyróżnieniem. Nawet jeżeli będziesz chodzić na wszystkie zajęcia, prowadzić świetne notatki, zdawać egzaminy, udzielać się i robić ciekawe projekty. I owszem, w naszym systemie edukacji można by wprowadzić wiele poprawek i ulepszeń. Możesz o tym mówić głośno, oczywiście. Pamiętaj jednak, że mówieniem i narzekaniem niczego nie zmienisz. Dostosuj się do sytuacji, w której jesteś i wykorzystaj wszystkie jej aspekty, aby osiągnąć własne cele.
To TY jesteś odpowiedzialny za swoje doświadczenie.
Nawet jeżeli Twój profesor nie jest taki, jakiego byś oczekiwał. Nawet jeżeli wiedza, którą otrzymujesz w ramach zajęć jest czystą teorią, bez praktycznych aspektów. Zamiast narzekać możesz przecież wziąć sprawy w swoje ręce. Pamiętaj, że masz zawsze wybór. To, co z nim zrobisz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Studia są świetnym okresem, w którym można sprawdzać, testować, zmieniać, próbować wielu rzeczy, w różnych obszarach. Szukaj możliwości dookoła siebie, nie czekaj aż same do Ciebie przyjdą! Około 40% badanych obawia się, że nie spełni wymagań pracodawcy. Nie pozwól, żeby to spotkało również Ciebie. Weź sprawy w swoje ręce i zastanów się, czego będziesz potrzebować, jakie kompetencje rozwinąć, aby być atrakcyjnym na rynku.
Pamiętaj, że jesteś na początku swojej drogi.
Nie porównuj się do osób, które w tym miejscu były wiele lat temu. Niech stanowią dla Ciebie inspirację, ale nie powód do tego, aby ze zwątpieniem usiąść, zamiast iść dalej przed siebie. Podchodź do tego ze zdrowym rozsądkiem. Zadawaj pytania i dowiaduj się jak najwięcej. 40% osób, które brały udział w badaniu obawia się również wyboru ścieżki kariery, która jednak okaże się dla nich nieinteresująca.
Studiujesz coś, czego wiesz, że nigdy więcej nie chcesz robić?
DZIAŁAJ!
Co to oznacza?
-
Co jest Twoją mocno stroną? Jak możesz to wykorzystać?
-
Co jest Twoją słabą stroną? W jaki sposób możesz nad nią pracować, aby nie przeszkadzała Ci w pracy.
-
Jaki jest Twój cel zawodowy? I nie musi to być wcale perspektywa 15/20 lat! Jeżeli nie czujesz się na siłach wyznacz swoje cele zawodowe na następne 5 lat, 2 lata, lub chociaż rok.
-
Jak chcesz zrealizować swój cel zawodowy? Jakie kompetencje będą Ci do tego potrzebne? Skąd możesz zdobyć potrzebne informacje? Kogo możesz poprosić o pomoc?