Czym w ogóle jest efektywne CV i jaki cel powinno spełniać?
Efektywne CV nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem do osiągnięcia celu, jakim jest kolejny krok w naszej karierze zawodowej. Aby było ono w pełni profesjonalne warto odpowiednio przygotować się do jego stworzenia i dać sobie czas.
Poniżej znajdziesz 8 kroków, które pomogą Ci stworzyć efektywne CV.
KROK 1: Cel
Zastanów się po co jest Ci to CV? W jakim celu je tworzysz? Jaki jest Twój cel zawodowy i w jaki sposób praca, do której aplikujesz może Ci pomóc w osiągnięciu tego celu? Gdy wiesz, dlaczego tworzysz swoje dokumenty aplikacyjne, znacznie łatwiej będzie Ci zadbać o ich efektywność. Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, warto zastanowić się nad tym, czego rzeczywiście chcesz, zanim zaczniesz tego szukać.
KROK 2: Poznaj siebie
Co już potrafisz? Jakie masz doświadczenie? Jakie są Twoje największe osiągnięcia? Co Cię pasjonuje? Musisz poznać siebie, żeby móc stworzyć treści, które będą przyciągać i oddadzą to, jaką osobą jesteś. Nie posiadasz jeszcze doświadczenia i aplikujesz na praktyki, lub staż? Pamiętaj, że doświadczenie w takim przypadku nie jest najważniejsze. Zamiast martwić się, że go nie posiadasz zapamiętaj, że Twoją mocną stroną będzie tu wykształcenie i umiejętności, które już posiadasz, więc skup się na tych elementach.
KROK 3: Przygotuj treści CV
Zawsze polecam osobom, z którymi pracuję nad CV na początek przygotować ogólne treści. Co mam tu na myśli? Nie ograniczaj się do konkretnej branży, oferty czy pracodawcy. Wyrzuć z głowy wszystko, co już posiadasz. Stwórz listy umiejętności, doświadczeń, osiągnięć, które są dla Ciebie ważne. Dopiero w późniejszych krokach zastanowisz się nad tym, co będzie wymagane na danym stanowisku, w konkretnej firmie, do której zaaplikujesz. To właśnie drobne szczegóły świadczą o efektywności Twojego CV.
KROK 4: Poznaj ofertę i pracodawcę
Czas, żeby zastanowić się nad tym czego wymaga pracodawca na stanowisko, o które się ubiegasz. Co jest dla niego najważniejsze u kandydatów na daną pozycję? Postaw się w jego roli i zastanów się, czego Ty oczekiwałbyś od kandydata do pracy na takie stanowisko. Jeżeli aplikujesz na kilka różnych ofert zastanów się nad tym, czym się różnią.
KROK 5: Dostosuj CV do oferty
KROK 6: Zadbaj o oprawę CV
Rekruterzy przeglądają często nawet setki CV dziennie. Poprawna edycja, przyjemna dla oka grafika, która nie przytłacza, a pomaga zwrócić uwagę na to, co w CV jest najważniejsze może zdecydowanie podnieść atrakcyjność Twojego CV. Mile widziane w Polsce jest wciąż zdjęcie w CV. Pamiętaj jednak, że powinno być ono profesjonalne. I nie chodzi o to, żeby wklejać zdjęcie wprost z dowodu osobistego (nie oszukujmy się, prawie nikt na takich zdjęciach nie wygląda naprawdę dobrze), ale żeby nie była to focia z dzióbkiem, z dodatkowymi atrakcjami, elementami, czy w bikini. Pamiętaj, że CV przede wszystkim powinno być schludne i czytelne.
KROK 7: Sprawdź błędy
Upewnij się, że w Twoim CV nie ma błędów. Jeżeli wydaje Ci się, że sprawdziłeś i wyłapałeś już każdy możliwy błąd – oddaj dokument do sprawdzenia znajomemu, komuś z rodziny, lub osobie, która zajmuje się tym profesjonalnie. Być może sam nie zauważyłeś jakiejś literówki, może zdania, które sformułowałeś nie są wcale zrozumiałe dla innych, grafika przeszkadza w odbiorze treści, lub zapomniałeś o ważnym elemencie. Co dwie głowy to nie jedna!
KROK 8: Testuj i ulepszaj