Od czego zacząć planowanie kariery zawodowej?

Od czego zacząć planowanie kariery zawodowej?

Od czego zacząć planowanie kariery zawodowej? 900 700 Kasia Jackowska
Niezależnie od tego na jakim etapie życia zawodowego aktualnie się znajdujesz, zastanawiając się nad planowaniem kariery pojawiają się różne myśli. Co właściwie chcę robić w życiu? Jak odkryć, to co we mnie najlepsze? Jak osiągnąć cel? Masz milion pomysłów na to, co zrobić ze sobą, jeden, a może na ten moment nie pojęcia, co zrobić dalej. Od czego jednak najlepiej jest zacząć planowanie kariery? Co powinno być naszym pierwszym krokiem do zaplanowania kariery zawodowej?
Podczas Dni Kariery, poza punktem konsultacji CV, miałam przyjemność prowadzić również warsztaty „Mój start na rynku pracy, czyli jak zaplanować karierę zawodową”. Rozmawialiśmy o tym, czym właściwie jest kariera, po co ją planujemy, jakie kroki należy podjąć, aby ją zaplanować, co możemy robić będąc jeszcze na studiach, aby miała ona silne fundamenty. Kontynuując tematykę warsztatów dzisiaj o tym, co często pada jako pierwsze pytanie – wszystko spoko, ale od czego tak na prawdę zacząć planowanie kariery zawodowej?

Na dobry początek – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim pamiętaj, że planowanie kariery zawodowej jest procesem długotrwałym i powtarzalnym. To, że raz przez nie przejdziesz, nie oznacza że to moment w którym zakończyłeś swoją przygodę z planowaniem swojego życia zawodowego raz na zawsze. Jest to proces, który trwa przez nasz cały okres aktywności zawodowej, ponieważ obejmuje również samo działanie i dokonywanie zmian, czy wyborów. Bądź na bieżąco ze swoim życiem zawodowym. Reaguj na to, co dzieje się dookoła Ciebie i pamiętaj, że to, w jaki sposób będzie ono wyglądać zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Od czasu do czasu warto sprawdzać jak Ci idzie i czy Twój cel nie uległ zmianie, modyfikacji – czy to z powodu Twojego rozwoju i zmiany zainteresowań, czy poprzez zmiany, jakie zaszły w tym czasie na rynku pracy. Dzięki temu, będziesz znacznie bardziej zadowolony z tego, jak ono wygląda.

Kiedy najlepiej rozpocząć planowanie kariery?
Oczywiście planowanie kariery, najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, warto jednak pamiętać, że nigdy nie jest na to za późno. Im wcześniej zaczniesz, tym lepsze i bardziej świadome decyzje zawodowe będziemy podejmować. Nie oznacza to jednak, że mając 15 lat doświadczenia, nie możesz przeprowadzić tego samego procesu. Wręcz przeciwnie, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś – to najwyższy czas!
Będąc za to jeszcze na studiach często ma się za to przeświadczenie, że jeszcze za wcześnie, że jeszcze przyjdzie na to pora, że na razie spróbujemy różnych doświadczeń. Oczywiście, próbowanie różnych rzeczy na tym etapie, jest bardzo dobre, ale może być już ono przecież częścią procesu planowania kariery. Dzięki temu wyciągniesz z tych doświadczeń znacznie więcej. Dodatkowo zastanowisz się nad tym, jak może to pomóc Twojej przyszłej karierze.
Planowanie kariery zacznij od poznania samego siebie.
Zastanów się więc, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze – zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Pamiętaj, że Twoje życie zawodowe nie jest zupełnie oddzielnym tworem, który funkcjonuje zupełnie samodzielnie. Nasza praca, decyzje zawodowe, samopoczucie w pracy ma ogromny wpływ na pozostałe aspekty naszego życia. Tak samo wygląda sytuacja w drugą stronę. Wiedząc, co jest dla Ciebie najważniejsze możesz upewnić się, że masz na to czas, lub nie działasz wbrew własnym wartościom w pracy, czy w życiu.
Odpowiedz sobie też na pytanie – kim jesteś, jaką jesteś osobą? Zwróć uwagę na swoją osobowość i to, w jaki sposób reagujesz na różne sytuacje (również te trudne). Zastanów się też, w jaki sposób radzisz sobie z powierzonymi obowiązkami i zadaniami.
Co masz już na ten moment?
Gdzie aktualnie znajdujesz się w swoim życiu zawodowym? Jakie masz doświadczenie? Może działałeś w kole naukowym, organizacji studenckiej, a może masz już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe? Zastanów się nad tym, czego nauczyły Cię te doświadczenia, lub Twoja uczelnia.  Jakie masz kompetencje i talenty? Co robisz dobrze? Co Cię interesuje, co jest Twoją pasją? Często nie zdajemy sobie sprawy, co już mamy i potrafimy. Co za tym idzie, nie wiemy że (i jak) możemy to wykorzystać.
Wiedząc co już masz na ten moment, kim jesteś i czym dysponujesz, możesz ruszyć z miejsca. Zaczynając od dobrego rozeznania, wiesz na czym stoisz, możesz wyznaczyć swój cel i zaplanować, w jaki sposób chcesz go zrealizować.
Masz wątpliwości? Sprawdź, jakie Mity w planowaniu kariery zawodowej mogą Cię powstrzymywać przed ruszeniem z miejsca.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności