Konsultacje CV: najczęściej zadawane pytania i popełniane błędy

Konsultacje CV: najczęściej zadawane pytania i popełniane błędy

Konsultacje CV: najczęściej zadawane pytania i popełniane błędy 940 788 Kasia Jackowska
Sezon targów pracy jest aktualnie w pełni, więc i flairup zawitał na Dniach Kariery w Katowicach 16 marca. Miałam przyjemność prowadzić zarówno punkt konsultacji CV, gdzie wspierała mnie Angelika Blicharz, jak i warsztaty z projektowania kariery. Już sam punkt konsultacji CV dostarczył ciekawych obserwacji. Tworząc swoje dokumenty najczęściej szukamy informacji w internecie, lub bazujemy na informacjach, które otrzymaliśmy jeszcze na wcześniejszych etapach edukacji. Niestety nie wszystkie te informacje są wartościowe, czasem szablon wymaga dodatkowych zmian, a nie jedynie przeniesienia na nowy dokument. Stąd pomysł na dzisiejszy post właśnie odnośnie najczęściej pojawiających się podczas targów pytań oraz błędów w CV.

W internecie możemy znaleźć wiele artykułów, które przedstawiają nam receptę na idealne CV, które sprawi, że zostaniemy od razu zatrudnieni i załatwi nam każdą, wymarzoną pracę. Spotkałam się również z opinią, że jest ono tylko wymogiem formalnym, w który musimy wrzucić cokolwiek, bo przecież jedyna jego rola to dostarczenie niezbędnych informacji potencjalnemu pracodawcy. Czy jest to jednak prawda? W zależności od tego, jak podejdziemy do jego stworzenia rzeczywiście może ono stać się jedynie dokumentem, do którego wrzucimy wszystkie informacje. Dodatkowo niestety nie zapewni nam ono wymarzonej pracy, ale może w tym pomóc. Aby jednak tak się stało warto upewnić się, że nasze CV jest rzeczywiście dobrze stworzone i uniknąć błędów, które często się w nim pojawiają.

Jakie błędy w CV pojawiały się najczęściej?
Błędy które podczas targów pojawiały się w CV najczęściej obejmowały zbyt dużą, lub zbyt małą ilość informacji zawieranych w treści dokumentu. Aby Twoje CV było skuteczne warto o nie zadbać i dostosować treści do odbiorcy, którym jest nasz potencjalny pracodawca, lub rekruter. Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką i najczęściej – pierwszym kontaktem, więc od treści w nim zawartych zależy to, czy zostaniesz zaproszony do kolejnych etapów rekrutacji. Należy przedstawić się w nim w taki sposób, który pokaże korzyści, które zyska Twój potencjalny pracodawca z zatrudnienia właśnie Ciebie. Oczywiście, nie chodzi o zatajanie informacji, czy dodawania takich, które nie są prawdziwe – bo prędzej, czy później prawda wyjdzie na jaw, ale o przemyślane ich tworzenie.
Poniżej 6 błędów, które najczęściej pojawiały się w sprawdzanych podczas targów CV.
#1 Curriculum Vitae

Tytuł dokumentu wystarczy zawrzeć w nazwie pliku, który wysyłasz do odbiorcy. Wystarczy nawet zwykłe „CV – imię i nazwisko”, żeby osoba, która siedzi po drugiej stronie wiedziała, co znajduje się w pliku, który do niej wysyłamy. W samym dokumencie nie ma potrzeby nadawania mu tytułu „Curriculum Vitae”, tak jak na książce nie piszesz „książka”, a jedynie jej tytuł. Dlatego spokojnie pomiń tę informację, ważniejsze jest Twoje imię i nazwisko, aby było wiadomo, czyje to CV.

#2 Zbyt dużo danych osobowych

Rekruterowi nie jest potrzebny Twój pełen adres zamieszkania/zameldowania, data urodzenia, ilość dzieci, czy stan cywilny. Najważniejsze dane personalne, to te które pozwalają rekruterowi na skontaktowanie się z kandydatem. Wystarczy imię i nazwisko, mail (profesjonalny, żadnych buziaczek.pl) i aktualny numer telefonu. Możesz dodać tu również link do goldenline, linkedin lub portal branżowy na którym masz swoją wizytówkę (na przykład GitHub lub Behance).

#3 Wpisywanie wszystkich etapów edukacji

Szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum – na prawdę nie potrzebne jest wpisywanie takich informacji do Twojego CV. Nasz system edukacji jest tak skonstruowany, że aby dostać się na studia musisz mieć skończone wcześniejsze etapy, wiec jeżeli Twoja szkoła nie jest na prawdę dużym atutem, warto po prostu pominąć tę informację.

#4 Umiejętności
Najczęściej w tej części CV można znaleźć bardzo podobne informacje, co w pierwszych kilku wynikach w Google. Jeżeli masz mało doświadczenia zawodowego, lub nie masz go wcale – to jest właśnie ta część CV, która może pomóc Ci się wyróżnić, warto wiec odpowiednio o nią zadbać. Podczas sprawdzania CV w sekcji „umiejętności” można było zauważyć jednocześnie za dużo i za mało informacji. Co mam na myśli? Za dużo, ponieważ znajdowały się tam informacje zupełnie zbędne z punktu widzenia ofert, jakie w tym momencie kandydaci poszukują. Za mało, ponieważ brakowało tych informacji, które pozwolą na lepsze poznanie kandydata. Pojawiało się więc od razu pytanie – co w takim razie powinno się tutaj znaleźć? Moja odpowiedź to: to co już masz, możesz poprzeć to przykładami i będzie przydatne dla Twojego potencjalnego pracodawcy.
Wpisując poszczególne umiejętności warto więc zadać sobie więc trzy pytania:
– Co to dla mnie znaczy? (np. jeżeli chcesz wpisać „umiejętności komunikacyjne”, zastanów się, czym one dla Ciebie są i zastanów, czy Twoja definicja nie odda lepiej tego, co masz na myśli)
– Czy mogę potwierdzić tę informację swoim wcześniejszym doświadczeniem? konkretną sytuacją?
– Czy jest to umiejętność, która może przydać się w pracy, o którą aplikuję, lub być dla mnie dodatkowym atutem?
#5 Poziom znajomości języków obcych

Najczęściej poziom znajomości języka obcego podawany jest w skali „podstawowy, średnio-zaawansowany, zaawansowany, biegły”, lub na kropkach, które nie są oznaczone. Skąd rekruter ma wiedzieć jaki to poziom, kiedy mamy 3/5 kropek zakolorowanych? Języki warto podawać w skali europejskiej A1-C2. Jeżeli rozmawiasz i piszesz na poziomie B2, ale nie masz certyfikatu, który to potwierdzi nic nie szkodzi. Język obcy, jeżeli jest potrzebny do pracy jest często badany przez firmę.

#6 Kolejność doświadczenia

W CV zarówno doświadczenie, jak i wykształcenie dodajemy w kolejności odwrotnie chronologicznej. Na samej górze zaczynamy od ostatniego doświadczenia, czy szkoły, którą ukończyliśmy, lub jesteśmy w trakcie, a kolejne pozycje umieszczamy poniżej. Wtedy aktualne doświadczenie, czy uczelnia jest dobrze widoczna, dla osoby, która prowadzi rekrutację.

#7 Kursy i szkolenia

Kolejnym często pojawiającym się błędem jest wpisywanie wszystkich możliwych kursów certyfikatów i szkoleń, które kiedykolwiek pojawiły się w Twoim życiorysie. Czy rzeczywiście kurs zarządzania czasem na 1 roku studiów będzie tak istotny na 5 roku, kiedy szukasz stałej pracy? Zadaj sobie pytanie – jaką wartość daje to Twojemu potencjalnemu pracodawcy? Czy jest to coś co pomoże Ci w pracy? Wpisz tylko te kursy, które rzeczywiście przyczyniły się do Twojego rozwoju i pomogą Ci sprawnie funkcjonować na nowym stanowisku pracy.

Szukaj informacji
Czy w CV powinno znajdować się zdjęcie?
Zdjęcie jest w CV mile widziane. Nie ma obowiązku jego umieszczania, ale ja ze swojej strony rekomenduję dodanie zdjęcia. Dlaczego? Rekruter widzi nie tylko dokument, ale też człowieka, którego ten dokument dotyczy. Tutaj jest jednak ważna kwestia – zdjęcie powinno być odpowiednie. Co mam przez to na myśli? Czasem zdjęcie może nieco bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Selfie z dziubkiem, lub takie na których widać pół-kilometrową rękę – nie będzie raczej dobrym pomysłem w większości przypadków. Zdjęcie z kolegami, czy koleżankami, które po wykadrowaniu pokazuje kawałek ciała innej osoby – raczej też nie. Sztywne zdjęcie do dokumentów – w szczególności do paszportu – najczęściej nie pokazuje naszego prawdziwego oblicza, jest nienaturalne i najczęściej niezbyt korzystne.
Warto zastanowić się nad profesjonalną sesja zdjęciową, która wyciągnie z nas to, co najlepsze. Nie udawane, sztywnie pozowane pseudo profesjonalne zdjęcie, na którym na co dzień uśmiechnięta osoba, nie ma ani grama uśmiechu, ale takie, które rzeczywiście pokaże co w nas najlepsze. Warto zadbać o otoczenie na zdjęciu i zadbać o to, aby było odpowiednio wykadrowane.
Czy w ogóle dodawać zainteresowania do CV?

Zainteresowania pokazują, że oprócz bycia dobrymi pracownikami jesteśmy też ciekawymi ludźmi. Warto je zawrzeć, ale zastanawiając się wcześniej nad tym, czy jest to rzeczywiście temat, o którym będę mógł rozmawiać z drugą osobą? Większość osób tworzących CV wpisuje w zainteresowania: książki, sport, kino, muzyka. Może warto wejść w te zainteresowania nieco głębiej?

W jakiej kolejności powinienem wpisać informacje do CV?
I tutaj moja ulubiona odpowiedź, a mianowicie „to zależy”. Najważniejsze w budowaniu efektywnego CV są szczegóły, takie jak chociażby kolejność wpisywanych informacji. Od czego może zależeć kolejność? Od Ciebie. Tego co już potrafisz, jakie masz doświadczenie, na jaką pozycję aplikujesz. Zasada jest prosta – to co najważniejsze i najmocniejsze w Tobie, powinno znajdować się nieco wyżej.
Ten post nie jest podręcznikiem pisania CV, ani zbiorem złotych zasad. Są to jedynie odpowiedzi na pytania i najczęstsze błędy, które pojawiały się w CV podczas zeszłotygodniowych targów. Nurtuje Cię jakieś pytanie odnośnie CV? Napisz je w komentarzu pod postem, lub skontaktuj się ze mną bezpośrednio w zakładce KONTAKT.
Na blogu wkrótce na pewno pojawi się więcej przydatnych informacji odnośnie pisania CV, więc śledź flairup na bieżąco.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności