Wydawałoby się, że szukanie pracy to takie nic. No bo co to za filozofia? Otwierasz portal z ogłoszeniami i wyszukujesz interesującą Cię ofertę. Fajna? Super. Wysyłasz CV, idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i dostajesz pracę. Czasem nawet tego nie potrzebujesz, bo rekruter wysyła Ci zaproszenie na LinkedIn (o ile go masz) i proponuje Ci pracę. Czy jednak w rzeczywistości sprawa też wygląda tak pięknie? Z każdej strony słyszysz pewnie o rynku pracownika i zastanawiasz się, gdzie on jest?
No właśnie, tu zaczynają się schody. Bo teoria teorią, ale jeżeli funkcjonuje już jakiś czas na rynku pracy, to wiesz, że nie zawsze jest tak pięknie i prosto. Na przykład, co jeżeli nie wiesz, czego szukasz? A może chcesz robić już coś nieco innego albo po prostu nazwy stanowisk wprowadzają w błąd? A co jeżeli aplikujesz i nadal nie masz pracy? Czy to kwestia Twojego CV? A może nie idzie Ci na rozmowach? Zaczynasz się stresować. Przecież każdy szuka pracy i to na pewno tylko Tobie tak źle idzie. Otóż nie. Zawsze powtarzam, że szukanie pracy nie jest umiejętnością, z którą się rodzimy. Musimy się tego nauczyć i doskonalić tę umiejętność.
Nie masz wpływu na wszystko
Ważnym aspektem szukania pracy jest zrozumienie, że nie masz wpływu na wszystko. Czasem, gdy aplikujemy do pracy po prostu miejsce lub stanowisko, nie są dla nas. Czasem to kwestia tego, że nie dogadalibyśmy się z osobami w zespole. I to jest OK. Po to właśnie proces rekrutacji, aby dobrać odpowiednie miejsce dla Ciebie, ale też odpowiedniego człowieka, który będzie efektywnie pracował i przynosił korzyści ekonomiczne firmie. Pośrednio lub bezpośrednio. Zastanów się. Gdybyś miał swoją firmę i część pracy musiałbyś oddać komuś innemu – czego byś od niego oczekiwał? Tego, żeby przynosił Ci korzyści, zwiększał szanse na większe wyniki finansowe razem z innymi osobami, które już zatrudniłeś.
Dbaj o to, na co masz wpływ
Na co masz wpływ?
Co możesz zrobić, gdy szukanie pracy Ci nie idzie?
OK. Wiem, co nie działa. I co teraz?
Gdy wiesz, już co jest Twoim wąskim gardłem, zastanów się, w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić. Szukaj rozwiązań! I nie, wysłanie większej ilości CV nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Czasem problem będzie leżeć po prostu w zupełnie innym miejscu. Jeżeli sam masz trudności z tym, żeby znaleźć rozwiązanie zawsze możesz wspomóc się osobami z Twojego otoczenia lub takimi, które poszukiwaniem pracy zajmują się profesjonalnie. Gdy znajdziesz rozwiązanie – wprowadź je w życie i sprawdź, czy teraz się uda. Nie? To zacznij jeszcze raz!
Inspiracje rozwiązań
Są takie trudności przy szukaniu pracy, które wiem z doświadczenia swoich klientów i znajomych, zdarzają się często. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci poradzić sobie z nimi sprawnie.
Wysyłam CV i nie dostaje żadnych odpowiedzi
Zerknij na swoje CV jeszcze raz lub oddaj je do feedbacku. Poszukaj niespójności w treści, literówek, błędów ortograficznych. Może to kwestia chaotyczności danych lub braku informacji, które aplikując na daną pozycję, powinieneś podkreślić? Porównaj treść swojego CV z tym, czego pracodawca oczekuje na danym stanowisku. Czy dostosowałeś CV do danego ogłoszenia? Wejdź w buty pracodawcy/rekrutera. Czy Ty sam na jego miejscu zaprosiłbyś siebie na rozmowę, mając przed sobą tylko te CV? Czy łapiesz uwagę czytelnika? OK. CV to tylko papier (czy tam dokument elektroniczny). Powinien jednak zawierać „to coś”, co pozwoli Ci złapać uwagę odbiorcy w odniesieniu do pozycji, na którą aplikujesz.
Przychodzę na rozmowę kwalifikacyjną i … nic z tego
Przypomnij sobie ostatnią rozmowę, w które brałeś udział. Jakie pytania padały? Jakie odpowiedzi z Twojej strony? Wypisz sobie wszystko, co mogło być problematyczne, co Cię zaskoczyło. Zastanów się nad tym, co możesz zmienić w przyszłości, żeby uniknąć takich sytuacji. A może po prostu poćwicz przed kolejną rozmową? Zastanów się też, jak rozmawiało Ci się z rekruterem i Twoim potencjalnym managerem. Pamiętaj – to, że nie przeszedłeś rozmowy rekrutacyjnej, nie musi oznaczać braki w Twoich kompetencjach. Czasem będzie to po prostu kwestia niedopasowania do kultury firmy, czy zespołu.
Wysłałeś milion CV i szczerze nie pamiętasz już nawet gdzie, ile i z jakim wynikiem
Aby w ogóle wiedzieć, jak idzie Ci szukanie pracy, koniecznie zapisuj, gdzie aplikujesz! Bez tego trudno będzie Ci nawet ocenić, jak Ci idzie! Poza tym, gdzie i kiedy wysłałeś CV, dopisz tam najważniejsze rzeczy, które mogą być przydatne, gdy dojdzie do rozmowy. Albo, gdy rekruter zaskoczy Cię telefonem.
Trudności w poszukiwaniu pracy
Szukanie pracy może przebiegać bezproblemowo i po tygodniu możemy już znaleźć się w nowej pracy. Czasem jednak pojawić mogą się trudności. I nie oznacza to bynajmniej, że coś jest z Tobą nie tak! To całkowicie normalne. Najważniejsze jest to, w jaki sposób poradzisz sobie z tymi trudnościami i czy będziesz uczyć się na własnych błędach. Czasem w przypadku, gdy szukamy pracy już długo, a efektów nie widać, może dopaść nas zniechęcenie, a z naszą motywacją może być kiepsko. Jeżeli czujesz, że tak jest, zrób sobie chwilę przerwy i staraj się myśleć o czymś zupełnie innym. Wracając do poszukiwań, zacznij od tego, żeby zbadać swoją sytuację oraz zastanowić się co i dlaczego nie działa. Następnie znajdź rozwiązanie i wdróż je w życia. Pamiętaj też, że nie musisz być z tym sam! Poproś o pomoc kogoś bliskiego lub konsultanta kariery, który pomoże Ci znaleźć rozwiązanie.