Aktualna sytuacja na świecie w znacznym stopniu zamieszała na rynku pracy. No bo halo! Kto spodziewał się pandemii? Bo ja zdecydowanie nie wpisywałam tego na listę tegorocznych planów. Jest to jednak fakt.
Są firmy, które z kryzysu wyszły obronną ręką, ale również takie, które stanęły przed wizją bankructwa, czy choćby ogromnych redukcji zatrudnienia. W tym wszystkim są jednak LUDZIE. Ludzie, którzy nagle stracili pracę, którzy nagle stanęli przed koniecznością szukania nowego zatrudnienia i to w zupełnie nowej rzeczywistości. Wśród wielu kandydatów zalewających rynek i nie aż tak dużej ilości nowych ofert.
Prawdą jest jednak to, że utrata pracy, to nie koniec świata. W tym artykule znajdziesz kroki, które pomogą Ci zapanować nad sytuacją i poradzić sobie z nią.
Co to za kroki?
- Pozwól sobie na chwilę żałoby.
- Znajdź powody Twojego zwolnienia.
- Przygotuj się do poszukiwania pracy.
- Poszukaj informacji o aktualnym rynku pracy.
- Szukaj pracy tak, żeby ją znaleźć
- Dostosuj CV do oferty, na którą aplikujesz.
- Działaj!
Pozwól sobie na chwilę żałoby.
Brzmi dramatycznie? Utrata pracy, to nie koniec pracy! Zapewne łatwo mi mówić, że to nie koniec, gdy Ty masz wrażenie, że cały wszechświat rzuca Ci kłody pod nogi. No bo skąd teraz weźmiesz pieniądze, jak teraz znajdziesz pracę skoro nie możesz wychodzić z domu? Kto teraz będzie w ogóle zatrudniać?
Złość, szok, smutek, żal, rozpacz, czy pełna mobilizacja – to normalne, że odczuwamy bardzo silne emocje. I powinniśmy sobie na to pozwolić, bo jednak coś tracimy, co stanowi dużą część naszego życia!
Gdy stracisz pracę powinieneś dać sobie chwilę na odreagowanie. Oczywiście tak, żeby nie zaszkodzić sobie, lub innym. Wieczór z [wstaw dowolne: chipsy, porcja lodów, czekolada, zdrowa przekąska] pod kocem. Potem koniec z użalaniem i czas zabrać się do roboty!
Życie toczy się dalej, więc trzeba o nie zadbać. Nawet jeżeli wydaje Ci się to niemożliwe i nieosiągalne.
Przychodzi Ci to z trudnością? Zadbaj o odpowiednie wsparcie bliskich lub specjalisty.
Znajdź powody Twojego zwolnienia.
No przecież teraz to kryzys, wirus, szaleństwo. Czy jednak aby na pewno to był ten powód? Jeżeli to nie kwestia bankructwa firmy i zwolnienia wszystkich jej pracowników – warto się nad tym zastanowić.
Pamiętaj! Nie chodzi tu o dołowanie się i biczowanie. Nie chodzi też o to, żebyś broniła się z całych sił udowadniając, że jest inaczej. Nie chodzi też o to, żeby na siłę szukać powodów.
Chodzi o to, żeby zastanowić się, które z Twoich zachowań postaw, sposobu i jakości wykonywanych obowiązków, a może relacji mogły się do tego przyczynić. Nikt z nas nie jest święty, więc warto przeanalizować swoją sytuację i (co jeszcze ważniejsze!) wyciągnąć wnioski. Dzięki temu będziesz mogła uniknąć takich zachowań i komplikacji w przyszłości.
Być może prawda trochę zaboli, ale próbując ukryć rzeczywistość przed samą sobą, nigdy nie wyjdziesz na tym dobrze. Aby w pełni zaakceptować sytuację, w której się znalazłaś, warto poznać ją jak najlepiej.
Przygotuj się do poszukiwania pracy.
Zanim ochoczo ruszysz do przeszukiwania portali pracy i poszukiwania ofert wciśnij pauzę jeszcze na chwilę. Halo halo! Ja tu jestem na ostatnich oparach, a Ty każesz mi się przygotowywać i wciskać pauzę?!
A no tak. Czas się przygotować. I ja wiem, że przebierasz już nogami ze zniecierpliwieniem, ale odpowiednie przygotowanie pomoże Ci przejść przez poszukiwania spokojniej i ze znacznie lepszymi efektami. Tym bardziej, że szukanie pracy w takiej sytuacji, jak obecna będzie nieco różnić się od tego, co już znasz. Jeżeli nagle straciłaś pracę bez uprzedzenia, będzie to powodować również znacznie większy stres niż dotychczas, dlatego tak ważne jest, żeby najpierw poukładać sobie w głowie.
I to choćby w wersji minimum:
- przeanalizuj swoją obecną sytuację (w tym realny czas, który masz na poszukiwanie pracy),
- poznaj siebie lepiej (na przykład robiąc Przegląd zawodowy, lub tworząc Ultimate CV),
- zastanów się, czego chcesz i potrzebujesz od nowej pracy.
Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w artykule „Poszukiwanie pracy – od czego zacząć?”
Poszukaj informacji o aktualnym rynku pracy.
Rynek pracy nie wygląda tak samo, jak na początku tego roku! Nawet jeżeli nie jesteś nowa na rynku pracy i wiesz, co robić, obecna sytuacja będzie wymagać od Ciebie dodatkowej analizy, tak żeby urealnić swoje oczekiwania względem nowej pracy. Sytuacja jest niepewna i trudno przez to w pełni przewidzieć konsekwencje dla gospodarki.
Część firm wstrzymała zatrudnienia, część przeprowadziła zwolnienia, część je jeszcze planuje, a część bardzo chętnie zatrudnia. Wiele zależy od branży i konkretnej firmy. I nie próbuję wprowadzać paniki, bo znalezienie pracy w tym momencie będzie nadal możliwe! Musisz mieć jednak świadomość tego, że same poszukiwania będą nieco inne. Być może będą wymagały od Ciebie nieco większej elastyczności, a może zmian i dostosowania swoich potrzeb oraz oczekiwań.
Gdzie najlepiej pozyskać informacje?
- Pytać u źródła, bo to będą najbardziej rzetelne informacje.
- Nie czytać informacji z niesprawdzonych źródeł, bo będą tylko powodem narastających frustracji.
Zaopatrz się też w cierpliwość i zrozumienie. Taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca. Dla wszystkich jest to nowość i każdy musi nauczyć się funkcjonować w takim środowisku.
Szukaj pracy tak, żeby ją znaleźć.
Jesteś przygotowana? Zebrałaś niezbędne informacje dotyczące Ciebie samej i rynku? Super teraz czas na poszukiwania!
Na poszukiwania potrzebujesz chwili czasu i miejsca, w którym będziesz zapisywać najważniejsze informacje. I nie, poszukiwania nie oznaczają, że teraz ochoczo będziesz wysyłać CV na oślep, gdzie tylko się da. Oznacza to jednak, że będziesz szukać konkretnych firm i konkretnych ofert. Przeszukiwać internet, pytać wśród swoich kontaktów. Wcześniej już zrobiłaś analizę rynku i swój własny przegląd, więc wiesz czego chcesz szukać. Zapisz sobie konkretne kryteria wyboru oferty w miejscu, do którego masz łatwy dostęp – posłuży Ci to za kompas, gdy nie będziesz pewna.
Pamiętaj! Im bardziej konkretne masz kryteria, tym łatwiej będzie Ci wejść w buty osób rekrutujących i znaleźć miejsca, w których znajdują się ogłoszenia. Bądź jednak elastyczna – nadaj tym kryteriom priorytety i zdecyduj co ewentualnie możesz odpuścić.
Zanim wyślesz jednak aplikację trzeba będzie ją nieco poprawić. Dlatego tak ważne jest, żebyś uważnie przeczytała ofertę i wynotowała najważniejsze kompetencje, które wymagane są na danym stanowisku.
Dostosuj swoje CV do oferty, na którą aplikujesz.
Słyszysz to wszędzie i stwierdzasz z przerażeniem, że przecież nie będziesz robić 50 CV od nowa? I tu przychodzę po to, żeby Cię pocieszyć. Bo wcale nie musisz tego robić. Nie robisz każdego CV od podstaw! Manewrujesz treścią, być może nieco zmieniasz słowa, czy układ treści. OK. Jeżeli wysyłasz aplikację do firm o zupełnie różnej wielkości i kulturze pokusiłabym się jeszcze o kilka dodatkowych zmian. Ale po kolei.
Najważniejsze zmiany w CV w zależności od oferty:
- układ, który będzie się różnić w zależności od tego, co jest Twoim największym atutem. Czyli np. w jednej ofercie najważniejsze są Twoje umiejętności, a w innej doświadczenie – i to będzie trzeba nieco bardziej podkreślić i pokazać.
- słowa kluczowe, czyli jak pracodawca ujął w ofercie coś, co Ty chcesz mu zaprezentować.
- doświadczenia i umiejętności (tym bardziej, jeżeli pozycje znacznie różnią się od siebie)
CV to nie Twoja historia życia, nie musisz wpisywać tam wszystkiego! Jego celem jest doprowadzenie Cię do kolejnego etapu rekrutacji. Potrzebny tu jest więc konkret i to taki, który dostosowany jest do TEJ KONKRETNEJ oferty. Warto też wziąć pod uwagę branże, rodzaj firmy, jej wielkość i kulturę. Takie informacje pokażą Ci, co może przemówić na Twoją korzyść i co jeszcze warto pokazać.
Działaj!
Niby oczywistość, ale jednak tak często zapominana. Żeby znaleźć dobrą pracę, musisz działać! I to z głową. Poświęć trochę czasu i energii, szukaj ciekawych ofert, rozmawiaj z ludźmi, szukaj innych możliwości znalezienia pracy. Jedno wysłane CV może nie być wystarczające. I to nawet jeśli dostosujesz je do oferty. Setki wysłanych na oślep aplikacji, również nie przyniosą Ci nic dobrego. Pamiętaj, żeby zapisywać swoje postępy w jednym miejscu, do którego masz łatwy dostęp. Dzięki temu znacznie łatwiej przypomnisz sobie szczegóły oferty, gdy zadzwoni do Ciebie rekruter, a na dodatek na bieżąco będziesz w stanie sprawdzać swoje postępy. Pomoże Ci to zareagować, jeżeli nie będziesz widzieć postępów.
Tych kilka kroków powinno pomóc Ci zorganizować się przy utracie pracy. Pamiętaj, że masz prawo do swoich emocji. To oczywiste, że jesteś zła, czy zestresowana. Nie musisz się ich na siłę pozbywać, ale zaakceptować, opanować i ukierunkować w stronę, która sprawi, że ruszysz do przodu. Jeżeli potrzebujesz wsparcia – zwróć się o nie do bliskiej osoby lub do specjalisty (zapraszam Cię do mnie na konsultacje). Gdy przetrawisz swoje emocje czas zacząć działać z głową, żeby sprawnie dostać nową pracę.
Nie idzie Ci szukanie pracy? Sprawdź artykuł „Szukanie pracy idzie jak po grudzie? I co teraz?”