W internecie możemy znaleźć wiele artykułów, które przedstawiają nam receptę na idealne CV, które sprawi, że zostaniemy od razu zatrudnieni i załatwi nam każdą, wymarzoną pracę. Spotkałam się również z opinią, że jest ono tylko wymogiem formalnym, w który musimy wrzucić cokolwiek, bo przecież jedyna jego rola to dostarczenie niezbędnych informacji potencjalnemu pracodawcy. Czy jest to jednak prawda? W zależności od tego, jak podejdziemy do jego stworzenia rzeczywiście może ono stać się jedynie dokumentem, do którego wrzucimy wszystkie informacje. Dodatkowo niestety nie zapewni nam ono wymarzonej pracy, ale może w tym pomóc. Aby jednak tak się stało warto upewnić się, że nasze CV jest rzeczywiście dobrze stworzone i uniknąć błędów, które często się w nim pojawiają.
Jakie błędy w CV pojawiały się najczęściej?
#1 Curriculum Vitae
Tytuł dokumentu wystarczy zawrzeć w nazwie pliku, który wysyłasz do odbiorcy. Wystarczy nawet zwykłe „CV – imię i nazwisko”, żeby osoba, która siedzi po drugiej stronie wiedziała, co znajduje się w pliku, który do niej wysyłamy. W samym dokumencie nie ma potrzeby nadawania mu tytułu „Curriculum Vitae”, tak jak na książce nie piszesz „książka”, a jedynie jej tytuł. Dlatego spokojnie pomiń tę informację, ważniejsze jest Twoje imię i nazwisko, aby było wiadomo, czyje to CV.
#2 Zbyt dużo danych osobowych
Rekruterowi nie jest potrzebny Twój pełen adres zamieszkania/zameldowania, data urodzenia, ilość dzieci, czy stan cywilny. Najważniejsze dane personalne, to te które pozwalają rekruterowi na skontaktowanie się z kandydatem. Wystarczy imię i nazwisko, mail (profesjonalny, żadnych buziaczek.pl) i aktualny numer telefonu. Możesz dodać tu również link do goldenline, linkedin lub portal branżowy na którym masz swoją wizytówkę (na przykład GitHub lub Behance).
#3 Wpisywanie wszystkich etapów edukacji
Szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum – na prawdę nie potrzebne jest wpisywanie takich informacji do Twojego CV. Nasz system edukacji jest tak skonstruowany, że aby dostać się na studia musisz mieć skończone wcześniejsze etapy, wiec jeżeli Twoja szkoła nie jest na prawdę dużym atutem, warto po prostu pominąć tę informację.
#4 Umiejętności
#5 Poziom znajomości języków obcych
Najczęściej poziom znajomości języka obcego podawany jest w skali „podstawowy, średnio-zaawansowany, zaawansowany, biegły”, lub na kropkach, które nie są oznaczone. Skąd rekruter ma wiedzieć jaki to poziom, kiedy mamy 3/5 kropek zakolorowanych? Języki warto podawać w skali europejskiej A1-C2. Jeżeli rozmawiasz i piszesz na poziomie B2, ale nie masz certyfikatu, który to potwierdzi nic nie szkodzi. Język obcy, jeżeli jest potrzebny do pracy jest często badany przez firmę.
#6 Kolejność doświadczenia
W CV zarówno doświadczenie, jak i wykształcenie dodajemy w kolejności odwrotnie chronologicznej. Na samej górze zaczynamy od ostatniego doświadczenia, czy szkoły, którą ukończyliśmy, lub jesteśmy w trakcie, a kolejne pozycje umieszczamy poniżej. Wtedy aktualne doświadczenie, czy uczelnia jest dobrze widoczna, dla osoby, która prowadzi rekrutację.
#7 Kursy i szkolenia
Kolejnym często pojawiającym się błędem jest wpisywanie wszystkich możliwych kursów certyfikatów i szkoleń, które kiedykolwiek pojawiły się w Twoim życiorysie. Czy rzeczywiście kurs zarządzania czasem na 1 roku studiów będzie tak istotny na 5 roku, kiedy szukasz stałej pracy? Zadaj sobie pytanie – jaką wartość daje to Twojemu potencjalnemu pracodawcy? Czy jest to coś co pomoże Ci w pracy? Wpisz tylko te kursy, które rzeczywiście przyczyniły się do Twojego rozwoju i pomogą Ci sprawnie funkcjonować na nowym stanowisku pracy.
Szukaj informacji
Czy w CV powinno znajdować się zdjęcie?
Czy w ogóle dodawać zainteresowania do CV?
Zainteresowania pokazują, że oprócz bycia dobrymi pracownikami jesteśmy też ciekawymi ludźmi. Warto je zawrzeć, ale zastanawiając się wcześniej nad tym, czy jest to rzeczywiście temat, o którym będę mógł rozmawiać z drugą osobą? Większość osób tworzących CV wpisuje w zainteresowania: książki, sport, kino, muzyka. Może warto wejść w te zainteresowania nieco głębiej?