Na co mi ten plan? Czyli po co planować karierę zawodową

Na co mi ten plan? Czyli po co planować karierę zawodową

Na co mi ten plan? Czyli po co planować karierę zawodową 900 700 Kasia Jackowska
Czytając tytuł, który sugeruje, że powinieneś planować ścieżkę kariery westchnąłeś głęboko i zastanawiasz się, dlaczego wszystko dookoła wymaga planowania? Przecież planujesz już wszystko! Swój czas, wydatki, naukę, studia, projekty, a tu jeszcze ktoś sugeruje, że powinieneś zaplanować swoją ścieżkę kariery zawodowej, kiedy Ty nawet nie wiesz co chcesz robić w życiu. No właśnie! Planowanie kariery nie jest zarezerwowane tylko dla tych, którzy mają już jasno określony cel zawodowy, zdefiniowany od dziecka. Jest to proces, który dotyczy tak na prawdę każdego z nas. Chcesz dowiedzieć się po co planować karierę zawodową?

Posiadanie planu oznacza, że masz jakiś cel, a mało tego, wiesz w jaki sposób do tego celu dojść. Droga bez celu powoduje, że zupełnie błądzisz i nie wiesz tak na prawdę, gdzie chcesz się znaleźć. Mając wyznaczony cel, bez wyznaczonej drogi – nie masz pojęcia, w którą stronę powinieneś teraz ruszyć. Idziesz wtedy zupełnie po omacku mając nadzieję, że jakoś trafisz do celu. Być może masz rację, ale będzie to trwało znacznie dłużej.
Czy planowanie kariery to projektowanie sztywno określonego planu, który tworzy się raz i nigdy się go nie zmienia? Dąży się po trupach do celu, a przy braku realizacji któregoś z elementów zawalamy całość? Zdecydowanie nie! Planowanie kariery zawodowej to proces, składający się z kilku elementów, w których ważna jest nie tylko przejście przez nie wszystkie, ale również w odpowiedniej kolejności. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, pomogę Ci z tym 🙂

Kiedy możesz powiedzieć, że masz zaplanowaną własną ścieżkę kariery zawodowej?

Jak to bywa z procesami – składają się one z mniejszych elementów. W tym przypadku wspomniane elementy łączą się ze sobą i wymagają tego, aby przejść przez każdy z nich. Przedsięwzięcie jest czasochłonne i wcale nie takie łatwe, bo zmusi Cię do myślenia. Z własnego doświadczenia przyznaje jednak, że zdecydowanie warto to zrobić.

Jakie są te 3 elementy planowania ścieżki kariery zawodowej?
  • wiem, gdzie jestem,
  • gdzie chcę trafić,
  • w jaki sposób tam dotrzeć.
Wiem, gdzie jestem.
Każdy ma swój własny, indywidualny i niepowtarzalny bagaż. Są w nim nasze talenty, doświadczenia, wartości, umiejętności, postawy. I to niezależnie od tego, czy nie masz jeszcze doświadczenia,  już rozpocząłeś swoją pracę, czy przepracowałeś już 15-20 lat. Przeprowadzając z flairup badanie wśród młodych odnośnie kariery zawodowej i rynku pracy zaobserwowałam, że wiele osób uważa że ma niewystarczające doświadczenie zawodowe. Halo! Mając 20 kilka lat na prawdę nikt nie oczekuje od Ciebie ekspertyzy w każdej dziedzinie, znajomości najnowszych trendów i 30 lat doświadczenia! Jesteś na początku swojej drogi zawodowej i doświadczenie dopiero zdobywasz. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek skąd w ogóle biorą się takie plotki? Czy przeglądałeś oferty pracy dla młodych osób? Nie powtarzaj tego, co mówią wszyscy dookoła, tylko przyjrzyj się temu, co już masz. Praca dodatkowa podczas studiów? Wolontariat? Koło naukowe? Super! To też jest doświadczenie, które wiele Cię nauczyło. Zastanów się, co już masz, jak możesz to wykorzystać w przyszłej pracy i w jaki sposób zaprezentować to potencjalnemu pracodawcy.
Znajomość samego siebie i tego, gdzie aktualnie się znajdujesz pomoże Ci zbudować solidne fundamenty Twojego planu. Jest to element, który wymaga zbierania wszystkich informacji. Bez selekcji, bez zastanawiania się nad ich adekwatnością. Bez fałszywej skromności. To jest punkt dla Ciebie, gdzie chwalisz się sam przed sobą tym, co już masz, co osiągnąłeś, co jest dla Ciebie ważne i na czym najbardziej Ci zależy.
Wiem, gdzie chcę trafić.
Określenie celu zawodowego, takiego który będzie zgodny z Twoimi przekonaniami, wartościami, takiego z którym będziesz czuć się dobrze, pomoże Ci lepiej i szybciej podejmować decyzje zawodowe. Pamiętaj! Raz postawiony, może ulec zmianie. I tutaj znowu przy przeprowadzaniu badania, tworząc pierwsze wnioski – to jeden z najbardziej rzucających się w oczy. Wiele młodych osób boi się, że po rozpoczęciu pracy zawodowej okaże się, że jednak to nie jest coś, co chcą robić w życiu, nie będzie dla nich interesujące, lub wręcz nudne. Zmiany są na prawdę czymś naturalnym, a wybór kierunku zawodowego nie jest dożywotni i możesz go zmienić w dowolnej chwili. Jeżeli próbujesz robić coś w praktyce, ale pomimo chęci i prób nie czujesz się w tym dobrze – zawsze możesz to zmienić. I nie, nie jest to bynajmniej porażka.
TUTAJ pisałam o tym, czym właściwie jest kariera i zachęcałam Cię do tego, żeby stworzyć jej własną definicję. Spróbuj wrócić do tego artykułu i ją zdefiniować, pomogą Ci w tym wszystkie 3 elementy, które tutaj opisuję.
Wiem, w jaki sposób tam dotrzeć.

Wyobraź sobie, że planujesz podróż. Wiedząc, gdzie chcesz trafić i gdzie obecnie jesteś masz wiele dróg do wyboru. Jedne z nich będą krótsze, inne dłuższe. Inne będą zakładać przejazd przez autostradę, kolejne za to trasę widokową. Którą z tych dróg wybierzesz? To zależy, bo przecież każda z nich trafi do celu. Wybierzesz tę trasę, która będzie dla Ciebie możliwa w danym momencie. Jeżeli chcesz szybko dotrzeć do celu – wybierzesz najszybsza trasę. Jeżeli chcesz tanio – ominiesz autostrady. Chcesz przy okazji zwiedzić okolice? Super! Wybierzesz trasę widokową. I to jest zupełnie OK. Dokładnie tak samo jest z planowaniem kariery. Wiedząc gdzie jesteś, znając siebie, wiedząc co jest dla Ciebie ważne i gdzie chcesz trafić – wybierzesz takie opcje, które będą dla Ciebie osiągalne i najlepsze. Musisz jednak być czujny, ponieważ zmianie może ulec zarówno sama droga, jak i jej cel. Mogą też pojawić się dodatkowe, ciekawe możliwości, czy utrudnienia.

Co więc tak na prawdę daje Ci planowanie kariery zawodowej? 
Przede wszystkim planując własną karierę określisz, co chcesz robić, w czym będziesz czuć się dobrze. Jeżeli jeszcze ciężko Ci powiedzieć, co chcesz robić możesz określić po prostu kierunek w którym chcesz iść, a cel zdefiniujesz w trakcie, próbując różnych możliwości. Odkryjesz siebie i nauczysz się obserwować samego siebie. Uważniej będziesz przyglądać się nabywanemu doświadczeniu, umiejętnościom i zmianom, które w Tobie zachodzą. Wyznaczając pośrednie cele, na krótsze okresy czasu będziesz widział, postęp, jaki robisz w swojej karierze zawodowej. Dzięki temu zdasz sobie sprawę, czy jesteś na dobrej drodze. Pamiętaj też, aby cieszyć się sukcesami, nawet tymi najmniejszymi! Podejmowanie decyzji zawodowych, czy dokonywanie zmian będzie łatwiejsze, ponieważ będziesz wiedzieć czemu one służą i jaki mają cel.
Spełnienie w życiu zawodowym ma też ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie i ogólne zadowolenie z życia, a dzięki skutecznemu planowi nasze życie zawodowe może zdecydowanie zyskać na wartości.
Czy warto?

Z mojego punktu widzenia – jak najbardziej tak. Warto jednak robić to kompleksowo, a nie tylko wybiórczo, ponieważ tylko wtedy możesz uzyskać najlepsze efekty! 🙂 Teraz już wiesz po co planować karierę zawodową. Potrzebujesz wsparcia? Daj znać.

Na blogu możesz zobaczyć od czego zacząć planować karierę  i jakie mity najczęściej pojawiają się w zwiazku z jej planowaniem.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności