Kiedy możesz powiedzieć, że masz zaplanowaną własną ścieżkę kariery zawodowej?
Jak to bywa z procesami – składają się one z mniejszych elementów. W tym przypadku wspomniane elementy łączą się ze sobą i wymagają tego, aby przejść przez każdy z nich. Przedsięwzięcie jest czasochłonne i wcale nie takie łatwe, bo zmusi Cię do myślenia. Z własnego doświadczenia przyznaje jednak, że zdecydowanie warto to zrobić.
Jakie są te 3 elementy planowania ścieżki kariery zawodowej?
-
wiem, gdzie jestem,
-
gdzie chcę trafić,
-
w jaki sposób tam dotrzeć.
Wiem, gdzie jestem.
Wiem, gdzie chcę trafić.
Wiem, w jaki sposób tam dotrzeć.
Wyobraź sobie, że planujesz podróż. Wiedząc, gdzie chcesz trafić i gdzie obecnie jesteś masz wiele dróg do wyboru. Jedne z nich będą krótsze, inne dłuższe. Inne będą zakładać przejazd przez autostradę, kolejne za to trasę widokową. Którą z tych dróg wybierzesz? To zależy, bo przecież każda z nich trafi do celu. Wybierzesz tę trasę, która będzie dla Ciebie możliwa w danym momencie. Jeżeli chcesz szybko dotrzeć do celu – wybierzesz najszybsza trasę. Jeżeli chcesz tanio – ominiesz autostrady. Chcesz przy okazji zwiedzić okolice? Super! Wybierzesz trasę widokową. I to jest zupełnie OK. Dokładnie tak samo jest z planowaniem kariery. Wiedząc gdzie jesteś, znając siebie, wiedząc co jest dla Ciebie ważne i gdzie chcesz trafić – wybierzesz takie opcje, które będą dla Ciebie osiągalne i najlepsze. Musisz jednak być czujny, ponieważ zmianie może ulec zarówno sama droga, jak i jej cel. Mogą też pojawić się dodatkowe, ciekawe możliwości, czy utrudnienia.
Co więc tak na prawdę daje Ci planowanie kariery zawodowej?
Czy warto?
Z mojego punktu widzenia – jak najbardziej tak. Warto jednak robić to kompleksowo, a nie tylko wybiórczo, ponieważ tylko wtedy możesz uzyskać najlepsze efekty! 🙂 Teraz już wiesz po co planować karierę zawodową. Potrzebujesz wsparcia? Daj znać.
Na blogu możesz zobaczyć od czego zacząć planować karierę i jakie mity najczęściej pojawiają się w zwiazku z jej planowaniem.