Czy znalezienie dobrej pracy, to kwestia przypadku i szczęścia? Zdecydowanie nie! Jest to efekt świadomości siebie, własnych preferencji, oczekiwań i odpowiedniego przygotowania do procesu rekrutacji. To właśnie takie strategiczny job hunting pomoże Ci znaleźć pracę, która da Ci ogrom satysfakcji.
No dobrze, ale zacznijmy od początku. Zastanów się, w jaki sposób najczęściej szukasz pracy? Od czego zaczynasz? Z tego, co obserwuję, bardzo często poszukiwania zaczynamy od niewinnego przeglądania ofert na portalach internetowych, a jeżeli coś już wpadnie nam w oko, robimy na szybko CV. Też tak zaczynasz? Potem mając już gotowe dokumenty, wysyłasz kolejne aplikacje, bo ta oferta w sumie nie jest taka zła, ta wygląda całkiem fajnie, a w tej mają świetne benefity. Nagle dzwoni telefon od rekrutera, na który kompletnie nie jesteś przygotowany, a później przed rozmową kwalifikacyjną szybko sprawdzasz w internecie, jakie mocne i słabe strony można by podać, jeżeli Cię o nie zapytają. Czy to jednak dobra droga do znalezienia pracy, do której pójdziemy z przyjemnością? Owszem może się tak zdarzyć, ale warto nie zostawiać nowej pracy kwestii przypadku i szczęścia?
Elementy poszukiwania pracy, czyli strategiczny job hunting
Szukając pracy strategicznie, masz znacznie większe szanse na to, żeby znaleźć satysfakcjonującą pracę. Zacznij przede wszystkim od przygotowania. Dopiero gdy już zrobisz porządki w swojej głowie, możesz zaczynać. Dlaczego? Dopóki nie podejmiesz decyzji i ustalisz, czego Ci potrzeba, będzie Ci trudno podejść do szukania pracy w pełni na poważnie. O tym, w jaki sposób warto się przygotować, znajdziesz w artykule „Poszukiwanie pracy – od czego zacząć?”.
A co, gdy to już jest gotowe? Czas na strategiczny job hunting!
Zbierz niezbędne informacje
Przede wszystkim TY
Pisałam o tym już wiele razy, ale to zdecydowanie najbardziej potrzebny punkt całego programu. W poszukiwaniu pracy chodzi w końcu przede wszystkim o Ciebie. Warto więc poświęcić temu tematowi trochę czasu. Dzięki temu kolejne etapy procesu będą dla Ciebie zdecydowanie łatwiejsze.
Zacznij od wartości, którymi kierujesz się w życiu. To ich znajomość będzie dla Ciebie kompasem i podpowiedzią, co przede wszystkim jest dla Ciebie ważne i na co zwracać uwagę. Zastanów się nad swoją osobowością, talentami i predyspozycjami. Wypisz również swoje kompetencje, doświadczenia, pasje i osiągnięcia. Podkreśl to, co najbardziej Cię wyróżnia.
Warto również zastanowić się nad tym, jakie zasoby posiadasz – w tym również Twoją sieć kontaktów. Być może jest w niej ktoś, kto może Ci nieco pomóc?
Twój cel i preferencje zawodowe
Gdy zgromadzisz już informacje o sobie, zastanów się nad tym, jaki jest Twój cel zawodowy (artykuły o wyznaczaniu celu zawodowego część 1 i część 2). Czego teraz szukasz i jak pomoże Ci to w przyszłości? Co lubisz, a czego nie? Czego chcesz się nauczyć? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Wyznacz kryteria, które chcesz, by spełniła Twoja nowa pracy. Pamiętaj, że nie zawsze możemy dostać wszystko. Wyznacz priorytety wśród Twoich oczekiwań. Zaznacz też rzeczy, które ewentualnie możesz odpuścić.
Rynek Pracy
Zastanów się nad tym, gdzie w ogóle chcesz pracować? W jakiej branży? Na jakim stanowisku? Jakie zadania chcesz wykonywać? Być może masz już na oku pracodawców, których obserwujesz, dla których chcesz pracować. Rozejrzyj się po rynku. Poszukaj ciekawych firm. Pamiętaj też, że każda firma charakteryzować będzie się nieco inną specyfiką. W zależności od branży, produktu, lub usługi, którą oferuje, stopnia rozwoju, czy wielkości praca będzie się różniła. I to nawet na tym samym stanowisku. Przede wszystkim też w różnych miejscach potrzebne mogą być zupełnie inne kompetencje.
Przygotuj się
Gdy zgromadziłeś już niezbędne informacje, przygotuj się do samego poszukiwania pracy. Czyli czas na te aktywności, które widać i do których do tej pory udało Ci się przygotować.
Stwórz Ultimate CV
Ultimate CV to wersja robocza Twojego życia zawodowego. Wpisujesz tam wszystkie doświadczenia, całą edukację, wszystkie umiejętności. Wszystko! Bez selekcji. Bez wygładzania. Możesz zrobić go na zasadzie folderu na komputerze, w Google Drive, lub w innym miejscu, które będziesz mieć pod ręką. Wrzucasz tam pliki z treściami do CV, stare dokumenty, inspiracje, zdjęcia, certyfikaty. Aktualizując go na bieżąco, zyskujesz bazę do stworzenia Twojego CV w momencie, gdy szukasz pracy. Więcej przeczytasz w artykule o Ultimate CV – jak strategicznie napisać skuteczne CV?. Możesz tu już również pójść o krok dalej i podkreślić treści, które najbardziej dotyczą tych stanowisk, które najbardziej Cię interesują. Poszukaj również inspiracji do szaty graficznej, dzięki czemu sprawniej stworzysz później swoje dokumenty.
Zadbaj o swój wizerunek w sieci
Nie jest tajemnicą, że szukając pracownika, chcesz dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Nie dyskutując nad poprawnością tych metod, musisz liczyć się z tym, że osoby rekrutujące będą chciały Cię poznać. Bądź pierwszy i sprawdź, co otrzymasz, wyszukując swoje imię i nazwisko w wyszukiwarce Google (Uwaga! Gdy włączysz tryb incognito Twoje wyniki będą bardziej realistyczne). Zadbaj też o swojego LinkedIna i inne profile społecznościowe. Jeżeli nie będzie to narzędzie Twojej pracy totalnym minimum jest aktualizacja danych, które tam się znajdują. Jeżeli nie chcesz, żeby ktoś przeglądał Twojego Facebooka, to zmień ustawienia prywatności.
Stwórz swój Elevator pitch
Co to w ogóle jest? To krótka prezentacja twojej osoby, która powinna trwać od 20 sekund do maksymalnie 2 minut. Powinna ona zainteresować Twojego rozmówcę i podchwycić jego uwagę. W biznesie Elevator Pitch jest używany, aby jadąc z osobą decyzyjną przykładową windą, zainteresować ją swoim pomysłem. W procesie rekrutacyjnym taka krótka forma o Tobie świetnie sprawdzi się na rozmowach. Kiedy? Na pewno znasz słynne wśród kandydatów pytanie „Opowiedz mi coś o sobie” – to może być ten moment. Elevator pitch przyda się jednak również podczas networkingów. Pozwoli Ci skondensować do minimum wiedzę o sobie i pokazać to, co najważniejsze.
Poznaj swoje oczekiwania finansowe
Wiadomo, że każdy za swoją pracę chce być wynagradzany. W ramach przygotowań zastanów się nad tym, ile chcesz i potrzebujesz zarobić, żeby czuć się komfortowo. Następnie zweryfikuj swoje potrzeby z realiami rynku. Pamiętaj, że wysokość wynagrodzenia może zależeć od sektora, w którym pracujesz, branży, stanowiska, rodzaju i wielkości firmy oraz Twojego doświadczenia. Jak najbardziej można w tym miejscu podać widełki. Czy brutto, czy netto? Warto za pomocą kalkulatorów wynagrodzeń sprawdzić ile wynosi brutto kwoty, którą chcesz otrzymać na rękę, tak żeby swobodnie dysponować kwotą, która Cię satysfakcjonuje.
Wykorzystaj swoje zasoby
Pomyślał tutaj o swoich kontaktach. Zastanów się nad tym, czy znasz osoby, które mogą pomóc Ci w poszukiwaniu pracy. Może ktoś wśród Twoich kontaktów pracuje w firmie, do której chciałbyś aplikować, mogą Cię komuś przedstawić, lub podrzucić ciekawe oferty.
Trudności na Twojej drodze
Podczas poszukiwania pracy mogą pojawić się przed Tobą trudności. Warto już teraz zastanowić się nad tym, co może sprawiać Ci trudność i w jaki sposób sobie z tym poradzisz. Szukaj rozwiązań i wsparcia. Zastanowienie się nad potencjalnymi trudnościami nie ma na celu dołowania Cię, ale przygotowania do tego, żeby sprawnie sobie z nimi radzić.
Szukaj pracy, czyli jobhunting w pełni
Gdy już jesteś przygotowany, czas rozpocząć poszukiwania. Wiesz już, czego szukasz, poznałeś siebie lepiej, wiesz jakie zasoby masz do wykorzystania. To co? Zaczynamy?
Szukaj ciekawych ofert i pracodawców
Pracy możesz szukać na wiele różnych sposobów. Zarówno na portalach z ogłoszeniami, na profesjonalnych portalach społecznościowych takich jak LinkedIn, ale również na Facebooku, czy w zakładkach kariery firm, które obserwujesz. Popytaj wśród znajomych i rodziny, czy słyszeli o ciekawych ofertach. Możesz również zapytać doświadczonych rekruterów i headhunterów, lub chodzić na spotkania networkingowe i targi pracy.
Czytaj uważnie oferty
Kiedy już jakieś ogłoszenie przykuje Twoją uwagę, przyjrzyj mu się uważnie. Czy to rzeczywiście praca, którą chcesz wykonywać? Czy firma i zasada jej działania jest zgodna z Twoimi przekonaniami i wartościami? Masz wątpliwości? Zanotuj, żeby nie zapomnieć i w momencie, gdy będziesz mieć okazję rozmawiać z przedstawicielami firmy, koniecznie je zadaj.
Dowiedz się jak najwięcej o swoim potencjalnym pracodawcy
Wiele razy zdarzyło mi się, że kandydaci nie sprawdzali informacji o pracodawcy. Albo po prostu zapomnieli, gdzie aplikowali, robiąc to hurtowo. Niektórzy natomiast informacje o pracodawcy sprawdzają, dopiero gdy idą na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego jednak warto zrobić to wcześniej? Nie tracisz czasu na aplikację w miejsce, które kłóci się z Tobą i Twoimi przekonaniami.
Przygotuj dokumenty
Uff. W końcu! A tak często zaczynamy właśnie od tego elementu. Dlaczego więc proponuję zwlekać? Dobrze jest dopasować CV do oferty, na którą aplikujesz. I tu często następuje totalne przerażenie. Ale jak to? Do oferty? I mam robić CV od nowa? A no nie od nowa, ale tak, do oferty. Treści już masz stworzone w Ultimate CV, wiec to kwestia doboru tych najbardziej odpowiednich. Nie na każdą ofertę musisz mieć nowe CV. Czasem wystarczy po prostu delikatnie zmienić treść i gotowe. CV podpisz imieniem i nazwiskiem i wyślij w PDF, chyba że pracodawca prosi o inny format.
Aplikuj
Wszystko gotowe? Super! Czas na działanie i wysłanie swojej aplikacji. I teraz uwaga! Pamiętaj, że jest to komunikacja oficjalna. Wiele razy otrzymałam pustego maila z załącznikiem, który czasem zapisany był jako cv123. Szczerze? Nie wiedziałam, czy otwierać. Pamiętaj, że załaczniki o dziwnych nazwach mogą też być wyłapane przez korporacyjne systemy bezpieczeństwa i usunięte. Gdy wysyłasz maila – napisz go odpowiednio i szanuj swojego rozmówcę.
Pamiętaj też, żeby zapisywać, gdzie wysłałeś aplikacje. Możesz zapisać datę wysłania aplikacji, informacje o firmie, link do oferty, lub Twoje notatki. Wszystko, co pomoże Ci szybko przypomnieć sobie, co to za oferta.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
Tworząc solidnie dokumenty aplikacyjne i podchodząc do szukania pracy skutecznie, tak naprawdę zrobiłeś już większą część roboty do przygotowania na rozmowę. Co powinieneś wiedzieć przede wszystkim? Jak najwięcej o sobie, o swoich doświadczeniach, umiejętnościach, osiągnięciach, mocnych stronach. I to nie tylko jako puste słowa, ale najlepiej poparte konkretnymi sytuacjami i tym, w jaki sposób i z jakim efektem zostały one przez Ciebie rozwiązane. Poza tym dobrze, żebyś dowiedział się jak najwięcej o firmie i stanowisku, na które aplikujesz. Poszukaj informacji i zapisz to, o co chciałbyś zapytać. Pamiętaj, że rozmowa jest dla obu stron.
Potrzebujesz więcej wiedzy o tym, jak skutecznie przejść przez rozmowę o pracę? Sprawdź Workbook: Skuteczna rozmowa rekrutacyjna
Weryfikuj działania i wprowadzaj poprawki
Na bieżąco weryfikuj swoje postępy. Jeżeli nie idzie Ci tak, jakbyś tego oczekiwał – zastanów się, jaki jest tego powód. Czy Twoje oczekiwania są realne? A może warto wprowadzić jakieś zmiany i udoskonalenia w Twoim CV? A może za bardzo stresujesz się podczas rozmowy? O tym, co zrobić, gdy ciężko idzie Ci szukanie pracy, przeczytasz w artykule „Szukanie pracy idzie jak po grudzie? I co teraz?”.
Job hunting, czyli strategia poszukiwanie pracy
W poszukiwaniu pracy możesz iść na żywioł i działać chaotycznie. Dzięki działaniu w oparciu o strategię masz szansę znacznie ułatwić sobie ten proces. Być może słowo strategia brzmi dla Ciebie jak coś niewyobrażalnie dużego. Są to jednak niewielkie kroki, które pomogą Ci przejść przez proces znacznie sprawniej. I tak. Brzmi to, jak więcej pracy niż wersja – szukaj oferty, trzaśnij szybkie CV, pójdź na rozmowę, powtarzaj do skutku. Czy jednak na pewno? Wiedząc, czego szukamy i przygotowując się do całego procesu, ułatwiamy sobie wybór. Znajdujemy oferty bardziej dostosowane do naszych potrzeb, a co za tym idzie, nie marnujemy czasu, na to, co całkowicie zbędne.
Nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z poszukiwaniem pracy? Masz wątpliwości?
Potrzebujesz wsparcia? Napisz do mnie 🙂