Kariera – czym ona tak naprawdę jest?

Kariera – czym ona tak naprawdę jest?

Kariera – czym ona tak naprawdę jest? 900 700 Kasia Jackowska
Słowo „kariera” – każdy je rozumie, używa go w różnych kontekstach, ale czy tak naprawdę wie co ono w rzeczywistości oznacza? Czy Ty sam kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym? Może sprawdzałeś w słowniku, na Wikipedii, lub w innych źródłach naukowych? A może przyjąłeś za pewnik i to pierwszy moment, kiedy zdałeś sobie sprawę z tego, że nigdy nie zagłębiałeś się w ten temat? Czym więc rzeczywiście jest ta kariera?

Kariera w naszym społeczeństwie.
W mediach, wśród znajomych, w naszym otoczeniu często słyszymy stwierdzenie „zrobić karierę”. Nawet wpisując tę frazę w google możemy znaleźć całe mnóstwo artykułów i poradników. Mówią nam one na przykład „jak zrobić karierę?”, „czy możesz zrobić karierę?”, „zależy/nie zależy mi na karierze”. Do czego sprowadzana jest kariera w takich przypadkach? Do szybkich awansów, dynamicznego środowiska, wyścigu szczurów, szybkiego życia, skupienia się tylko na pracy.
Tylko, czy to rzeczywiście jest kariera? Dlaczego u każdego miałoby to wyglądać w ten sam sposób, skoro każdy z nas jest zupełnie inny? Dlaczego kariera jest powszechnie kojarzona z wysokimi pozycjami, licznymi awansami i byciem rozpoznawalnym?
Naukowa definicja kariery.
Moje pierwsze podejście do zdefiniowania pojęcia kariery nastąpiło w momencie, gdy pisałam pracę magisterską właśnie na ten temat. Cały, niemal 20 stronicowy rozdział na temat definicji kariery, ich rodzajów, etapów oraz planowania. I to zdecydowanie nie wszystko, co można by na ten temat napisać.
Pamiętam, że samo poszukiwanie definicji już dużo mi pokazało. Dlaczego?
Książek odnośnie kariery, czy jej planowania wbrew pozorom nie ma dużo (a przynajmniej nie było ich parę lat temu, kiedy pisałam pracę), a w szczególności takich, które kompleksowo zajmują się tym tematem. Pisząc pracę, przy dość mocno ograniczonym czasie wolnym, moje wizyty w bibliotece nie były częste, a to jedyne miejsce gdzie tak naprawdę mogłam znaleźć interesujące mnie pozycje. Musiałam przekopać się przez wiele książek – zarówno tych polskojęzycznych, jak i tych po angielsku, zastanawiając się pod jakim tytułem tak naprawdę znajdę książkę, w której taka definicja się pojawi.
Definicje różniły się między sobą – czasem drobnostkami, a czasem w znacznie większym stopniu. Wiele z nich określało jednak takie elementy jak czas aktywności zawodowej, wszystkie doświadczenia, pełnione funkcje, postawy, czy zajmowane stanowiska.
Jakie wyciągnęłam z tego wnioski? 
  • Definicja kariery zmieniała się z biegiem lat i wykorzystuje się ją w różnych obszarach nauki.
  • Kariera w Polsce jest nadal trochę zaniedbanym i nie poruszanym zbyt często tematem – nawet, a może raczej przede wszystkim w nauce.
  • Definicje są tylko schematem, wskazówką i takie właśnie powinny pozostać. Próby zbyt dokładnego zdefiniowania tego słowa, znacznie zawężały jego znaczenie, lub wręcz je zmieniały.
Moja definicja kariery.
Kilka lat później, obserwując, doszkalając się, czytając i pytając, moja definicja kariery również uległa zmianom. I powiem Ci, jak ja to rozumiem. Możesz się ze mną zgodzić, lub nie – wybór zależy od Ciebie.
Podchodząc do tematu kariery świadomie, wiedząc, co dla Ciebie w życiu jest ważne, budujesz własną karierę na solidnych postawach i w zgodzie z samym sobą. Pamiętaj, że kariera nie musi oznaczać wielu zmian, dynamicznego środowiska i wielu awansów  – jeżeli nie chcesz, aby właśnie tym dla Ciebie była. Oczywiście musimy brać pod uwagę zmiany, które pojawiają się w naszym otoczeniu, czy to jak wygląda rynek pracy. Zmiany są pewne i często nieuniknione.
Są też sytuacje, które kompletnie zmieniają nasze życie i wywracają je do góry nogami. Czy mamy na to wpływ? W wielu przypadkach niestety nie. Do nas jednak należy decyzja, jak one na nas wpłyną i co z tym zrobimy. Nie ma też złotego środka na „zrobienie kariery”, czy „sukcesu w karierze”. Dla każdego z nas sukcesem będzie coś zupełnie innego. Dlaczego więc często próbujemy podążać za gotowymi rozwiązaniami, które krok po kroku pokażą nam drogę, jak dojść do czegoś, co według kogoś innego jest sukcesem zawodowym?
Często podążamy za wszystkimi, nie pytając samego siebie, czego rzeczywiście chcemy. Siebie i swoje plany, czy marzenia zostawiamy na później, a potem narzekamy, że nie satysfakcjonują nas nasze osiągnięcia, czy nasza kariera. Obwiniamy za to rynek, pracodawców, wszystko i wszystkich dookoła. Co jednak sami zrobiliśmy, aby to zmienić, lub temu zapobiec?
Czym więc jest ta kariera?
Twoja kariera jest tym, czym Ty chcesz, aby była. To Ty sam definiujesz własne pojęcie kariery, bo to Ty masz na nią największy wpływ. To Ty dokonujesz wyborów, które definiują to kim jesteś i co robisz. Twoja kariera to wszystkie doświadczenia, kompetencje, wartości, postawy, zajmowane stanowiska, czy aktywności, które wykonujesz w swoim życiu zawodowym, ale również w przygotowaniu do niego. Planując własną karierę, wyznaczając jej cel, definiując, co jest dla nas w życiu ważne (zarówno prywatnie, jak i zawodowo) masz wybór, czym chcesz aby była ona była. Podążając bez celu może okazać się jedynie sumą przypadkowych decyzji, które podjęliśmy sami, lub ktoś podjął za nas.
A czym dla Ciebie jest kariera?
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności